Acer se vrhá do nových věcí, a někdy na to doplácí. Když jako první začal v Česku nabízet Chromebooky, byl na to sám, Google s budováním značky svého operačního systému nepomohl. Nyní to vypadá, že se historie opakuje. Acer jako první a zatím jediný začal prodávat systém Microsoft Mixed Reality, a nemá to snadné, přestože technicky je Acer Windows Mixed Reality Headset výborný.

Mixed Reality, což je v současném stavu jen jiné označení pro realitu virtuální, je největší technologická změna ve Windows 10 Fall Creators Update, tedy v nejnovější verzi Windows. Microsoftu se podařilo v krátké době vyvinout plně funkční systém, který nepotřebuje žádné externí senzory na stěnách nebo kamery před počítačem. Ještě rychleji pak zvládl přidat pohybové ovladače, bez kterých by virtuální realita vůbec nedávala smysl.

Test: Virtuální realitu od Microsoftu si užijete snadno. A zlepší se
Test_Virtualni_realitu_od_Microsoftu_si_uzijete_snadno._A_zlepsi_se.jpg

Verze od Aceru se prodává v kartonovém kufříku, ve kterém je samotná helma se čtyřmetrovými kabely a dvojice pohybových ovladačů. Vypadá to mnohem lépe a jednodušeji než obří krabice s HTC Vive, zatím nejpropracovanějším systémem virtuální reality na trhu. Řádově jednodušší je také instalace a nastavení systému. Stačí jen dva kabely, jeden do HDMI portu počítače a jeden do konektoru USB 3.0. Nutné je také vložit baterky do ovladačů.

Softwarové nastavení a příprava ke spuštění zabere pár minut, nejdelší je čekání, až se stáhne ovládací aplikace. Pak už zbývá jen volba mezi využíváním systému ve volném prostoru, nebo vestoje/vsedě na místě. Lákavější je varianta s pohybem v prostoru. I 2 x 2 metry stačí pro výrazně lepší zážitky ve virtuální realitě. Vytyčení prostoru je snadné – s helmou v ruce, stále mířící na počítač, jen obejdete volný prostor. Přímo ve virtuální realitě pak uvidíte obrysy zdí, pokud byste se přiblížili k hranici vymezeného prostoru.

I bez kamerky nebo několika majáků upevněných na zdech se Microsoftu povedlo dosáhnout překvapivě přesného sledování pohybu uživatele i ovladačů a přenosu těchto informací do her. HTC Vive má sice stále navrch, ale během týdenního testování jsme nenarazili na situaci, kdy by ovládání kazilo zážitek ze hry. Výborně se používá i virtuální klávesnice. Ukazování písmenek "laserovým ukazovátkem" je rychlé a spolehlivé.

 

Mezi Vive a PlayStation VR

Samotná helma je výrazně barevná, modrá s černou není zrovna elegantní, ale to asi nehraje roli, i když třeba Google u svého mobilního zařízení vsadil na příjemný textilní povrch. V tomto případě ale nad barevností a tvary převáží funkčnost a pohodlí při nošení. Ze všech testovaných systémů virtuální reality mi zatím Acer přišel nejpohodlnější, zejména v kombinaci s brýlemi. Kromě dostatečného prostoru před očima pomáhá i velmi nízká hmotnost, pouhých 170 gramů proti půl kilogramu u HTC Vive.

V přímém srovnání zaujme i možnost zvednout hledí helmy, pokud potřebujete vidět, co se děje kolem vás. Musíte jen překonat obavu, že hledí ulomíte – kloub klade slušný odpor, ale konstrukce je bytelná. Helma pak podobně jako Vive nebo PlayStation VR neobsahuje zabudovaná sluchátka, musíte připojit vlastní do konektoru na krátkém kabelu přímo na helmě. Můžete vsadit i na zvuk reproduktorů u počítače, dojem z virtuální reality tím ale výrazně klesne.

Vizuální stránku virtuální reality zajišťuje dvojice LCD obrazovek s rozlišením 1440 x 1440 bodů. HTC Vive i Oculus Rift mají vyšší rozlišení 2160 x 1200 a využívají OLED technologii. Obraz od Aceru tedy není tak jemný, ale stále je na velmi dobré úrovni. I například titulky v aplikaci Netflix jsou dobře čitelné. Na druhou stranu se musíte smířit s tím, že je možné rozlišit jednotlivé obrazové body. Lepší řešení chystá Acer v podobě systému Starbreeze StarVR, který má rozlišení 5120 x 1440 bodů a dvojnásobné zorné pole ve srovnání se stávajícími systémy virtuální reality.

Windows Mixed Reality v podání Aceru

Vila s okny do aplikací

Microsoft překvapil tvrzením, že virtuální realitu můžete provozovat i na obyčejném notebooku. Špičkové hry sice chtějí výkonné grafické karty, ale i na ultrabooku je možné pracovat s virtuální realitou v prostředí, které Microsoft označuje jako Cliff House. Moderní vzdušná vila slouží k seznámení s pohybem ve virtuální realitě a zároveň nabízí možnost spouštět aplikace, u kterých můžete ve virtuálním prostoru změnit jejich pozici a hlavně velikost. Na obřím plátně tak poběží Netflix nebo jiný přehrávač videa. Pustit si můžete třeba i Word nebo naopak Forzu Motorsport 7. Na klasické hry už ale potřebujete počítač s odpovídajícím výkonem.

Aplikací určených přímo pro Microsoft Mixed Reality je ale málo, zoufale málo. Microsoft nabízí například procházku Koloseem nebo po Machu Picchu v palikaci HoloTour, přistání na Marsu nebo krátký výlet do světa Halo v aplikaci Halo: Recruit, tu se nám ale nepodařilo z Windows Store získat. Testovací notebook Acer Helios 300 s GeForce 1060 se nejspíše Microsoftu nezdál dostatečně výkonný, i když na něm ostatní VR aplikace fungovaly bez nejmenších problémů.

Nabídka her je o trochu lepší, nechybí v ní moje oblíbená VR střílečka Arizona Sunshine nebo nová netradiční strategická hra Syworld od stejných autorů. K dispozici je i Superhot nebo populární Pirate Space Trainer, který patří mezi nejúspěšnější tituly na HTC Vive.

 

Čekání na páru

Bohužel toho ale také hodně chybí. Největším zklamáním je absence hry Job Simulator, která je ideální vstupenkou do světa virtuální reality pro obrovsky široké publikum. Hraní na kuchaře nebo prodavače ve světě ovládaném roztomilými roboty baví děti i prarodiče. Nejspíše kvůli akvizici vývojářského studia Owlchemy Labs Googlem ale tento titul chybí. Microsoft zatím ani nevytvořil speciální sekci Windows Store pro virtuální (mixed) realitu, takže se aplikace i hry hůře hledají, přitom je jich asi jen čtyřicet. Microsoft to podle všeho hodně podcenil.

Zásadní nedostatek her by se však měl brzy vyřešit. Microsoft se naštěstí dohodl se společností Valve, která vypustí svůj SteamVR používaný systémem HTC Vive do světa smíšené reality od Microsoftu. Aplikaci StreamVR pro Windows mají zatím k dispozici pouze vývojáři, ale do Vánoc by se měla dostat k běžným uživatelům.

SteamVR má aktuálně asi 2600 aplikací a her určených přímo pro virtuální realitu. Proti desítkám přímo ve Windows Store je to obrovský rozdíl. A s tisícovou zásobou aplikací a her bude i systém virtuální reality od Microsoftu dávat smysl. A nejspíše pak Microsoft i výrobci jednotlivých headsetů začnou novinku více propagovat, a hlavně ukazovat lidem v reálném světě. Jenže už nyní se Microsoft soustřeďuje spíše na propagaci nové verze Xboxu One s podporou 4K rozlišení - s nímž si systémy virtuální reality od Microsoftu nepochopitelně nerozumí.

Bez vyzkoušení je totiž virtuální realita odtažité téma. Ale když dáte pochybovačům na hlavu helmu a pustíte vhodně vybraný software, je úspěch zaručen. I přes snahu snížit cenu na minimum totiž celý systém s pohybovými ovladači stojí 12 tisíc korun, a to je docela dost i na vánoční dárek. Zvláště když HTC i Facebook snížily ceny svých virtuálních headsetů, které byly ještě před rokem dvojnásobné.