Veletrh CES 2018 byl opět větší a úspěšnější než předchozí ročníky. Letos se výrazně rozšířila výstavní plocha a více než v předchozích letech se z CES stal autosalon. Nejvýraznější trend letošního roku se navíc týkal i automobilů - inteligentní asistenti od Amazonu a Googlu byli všude, včetně kokpitů spousty automobilů.

Vybrat to nejlepší nebylo jednoduché a náš výběr není stoprocentně objektivní, to ani není možné při desítkách tisíc vystavených produktů. Hlavní kritérium hodnocení přitom bylo prosté - vybrané produkty jsou ty, které bychom chtěli mít doma. V některých případech to nevyjde, protože jde o prototypy, ale co kdyby…

Největší atrakce a vítěz CES: Google Assistant a výherní stroj
To, že Google Asistent „vyhrál“ CES 2018, je naprosto zřejmé. Ukazovala to záplava zařízení s podporou umělé inteligence od Googlu, oznámená nová partnerství i nejúspěšnější atrakce veletrhu – výherní stroj, ze kterého padaly drobnosti od Googlu, od kulichu po chytrý termostat Nest. Od rána do večera byly u výherních strojů fronty o stovkách lidí, byl to prostě fenomén.

Nejlepší telefon: Honor View 10
Telefony na CES nejsou tolik vidět, novinky si firmy šetří na Mobile World Congress. Výjimkou byl Huawei, který zaujal skvěle vybaveným telefonem Honor View 10 (až na fotoaparát skoro stejný jako Mate 10 Pro) v přepočtu asi za 13 tisíc korun. Huawei ho ale do Česka nechce dovážet, aby nekanibalizoval své dražší produkty.

Nejlepší PC: Lenovo Miix 630
Hybridní PC od Lenova si vysloužilo pozici nejzajímavějšího nového počítače: tenký tablet s klávesnicí vydrží až 20 hodin na jedno nabití. Součástí výbavy je LTE a možnost bezplatně přejít z omezených Windows 10 S na verzi Pro. Cena by se měla vejít pod dvacet tisíc korun.

Nejlepší nové zařízení: LG ThinQ WK9
Největší hvězdou veletrhu byl Google Assistant přítomný ve stovkách produktů. Nejzajímavěji vypadá asistent uvězněný ve stereo reprosoustavě s dotykovým displejem od LG. Podobný produkt má i Lenovo, se zajímavějším vzhledem, ale pouze s jedním reproduktorem. Slušný zvuk by měla přinést i varianta od JBL. 

Nejlepší nová technologie: microLCD (Samsung The Wall)
Do konce letošního roku chce Samsung začít prodávat první skutečnou LED televizi. Místo dnešních LCD panelů podsvícených několika LED sestavil Samsung obrazovku z milionů miniaturních světelných diod. Masová výroba je ještě daleko, ale microLED má velký potenciál, protože stejně jako OLED umí vypnout nebo naopak rozsvítit libovolnou barvou každý obrazový bod. Vystavený prototyp vypadal fantasticky.

Nejlepší příslušenství do auta: Raven
Kanadská firma na CES ukazovala v podstatě pokročilejší verzi systému Chytré auto, který prodává T-Mobile. Raven nenabízí jen přístup k datům z diagnostiky automobilu a LTE připojení pro pasažéry, má také dvě kamery a heads-up displej, který ukazuje důležité informace. Aplikace navíc umí ze zaznamenaného videa vytvořit krátké zrychlené klipy.

Nejlepší robot: Omron Forpheus
Robotů na CES byla spousta, ale nejpůsobivější byl rozhodně Forpheus od japonské společnosti Omron, kterou možná znáte díky tlakoměrům. Forpheus umí bezvadně hrát ping-pong, ale naučil se to jen proto, aby ukázal, jak dobře to jeho tvůrci umí s umělou inteligencí, optickými senzory i motory. Cenu zástupci Omronu neřekli, ale hodnota inovací, které reprezentuje, přesahuje miliardu korun.

Nejlepší využití VR: Sense Arena
Český systém Sense Arena učí prostřednictvím virtuální reality mladé hokejisty lepšímu „hokejovému citu“: orientaci v prostoru, rychlému rozhodování a čtení pohybu soupeřů i spoluhráčů. Dojem z ovládání puku je výborný díky chytrým algoritmům a přesnému senzoru na opravdové hokejce.

Nejlepší levné zařízení Acer Chromebook 11
Aceru se už poněkolikáté povedlo vyrobit nejlevnější ze zařízení, ze kterých jsme na CES byli nadšení. Po čtyřech letech od fenomenálního chromebooku P720 přišel odpovídající nástupce. Počítač s Chrome OS od Googlu bude stát asi 6000 korun, nabídne desetihodinovou výdrž na jedno nabití, HD displej, čtyři USB porty a možnost spouštět aplikace pro Android. Na snímku je vedle nejtenčího počítače na světě -  Aceru Swift 7. 

Nejlepší sluchátka: 1More Triple Driver
Sluchátka společnosti 1More ukazují, že špičkový zvuk může být dostupný i smrtelníkům. Cena sluchátek se třemi reproduktory je 99 dolarů. V přepočtu je to asi 2500 korun s DPH a ano, není to úplně levné. Kouzlo těchto sluchátek není v nejnižší možné ceně, ale v poměru ceny a kvality. Sluchátka už máme k dispozici na test, takže se můžete těšit na recenzi. Pokud byste ale chtěli nejlepší zvuk na CES vůbec, pak musíte za Sennheiserem pro HD 820. 

Nejlepší bezpečnostní systém: Angee
Projekt Angee, který uspěl na Kickstarteru, nabral velké zpoždění, ale chytrá bezpečnostní kamera českých tvůrců vypadá lákavě i nyní, také díky důrazu na soukromí svých majitelů. Angee snímá video pouze v případě, že dojde k narušení bezpečnostního perimetru, který hlídají speciální senzory. Ty jsou schopné identifikovat obyvatele domu podle Bluetooth signálu z mobilního telefonu. Angee mimochodem dostala i ocenění od producenta oficiální tiskoviny veletrhu CES. 

Nejlepší displej: Nvidia BFGD
Pod označením BFGD se skrývá „zatraceně velký herní displej“. Koncept herního monitoru s úhlopříčkou 65“ je hodně odvážný, ale fanoušky si najde,… než je odradí cena. Tohle nebude levné. Kromě samotné úhlopříčky velký monitor prodraží podpora HDR, vysoké obnovovací frekvence i zabudovaný multimediální systém Nvidia Shield. Ani Acer, ani HP, ani Asus zatím nezveřejnily ceny, ale prvních kusů se dočkáme v létě a pak budeme moudřejší. 

Nejlepší VR Headset: HTC Vive Pro
HTC na CES přivezlo vylepšenou VR helmu Vive s vyšším rozlišením a kvalitnějším zvukem. HTC v podstatě udělalo všechno, co uživatelé chtěli, a k tomu přidalo i bezdrátový adaptér, takže Vive bude možné používat bez kabelů, do kterých se nešikovný uživatel může zamotat. Ještě lépe se ale asi budou prodávat headsety od Huaweie a Lenova, které nepotřebují ani telefon, natož počítač. 

Nejlepší televize koncept 8K TV od Sony
Televize pro letošní rok nevypadají, že by přinesly zásadní vylepšení obrazu, o to zajímavější byly koncepty toho, co firmy teprve chystají. Nejvíce se nám líbila velká 8K televize s extrémním jasem 10 000 nitů, která umožní maximálně využít možnosti technologie HDR. V plném jasu dokáže doslova oslnit, v běžném provozu pak slibuje lepší dynamiku obrazu než OLED televize a nádherné barvy. 

Nejlepší hračka: Merge 6dof Blaster
Krásných hraček pro děti i dospělé bylo na CES hodně, ale 6dof Blaster spojuje hned několik populárních technologií do jedné. Samotný Blaster je plastový samopal, do kterého se vloží telefon. Ten na své obrazovce ukazuje buď rozšířenou realitu, nebo čistě virtuální herní svět, který reaguje na pohyb hráče a Blasteru. Testovaný kus zatím neměl podporu hry více lidí proti sobě, ale i tak byl výborný.

 

 

 

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru