K čemu jsou léta vývoje umělé inteligence a náročné strojové učení systémů pro rozpoznávání obsahu obrázků? V praxi takovou technologii využívají lékaři při diagnostice rakoviny či samořiditelná auta. Google pro ni našel i zábavné využití, které ukazuje limity umělé inteligence. 

I v Česku bude možné v databázi uměleckých děl stovek muzeí a galerií vyhledat své dvojníky na plátnech starých mistrů i progresivních umělců. Google plánuje rozšířit aplikaci Arts & Culture o službu Selfie Match, která českým uživatelům zatím chyběla. 

Princip služby je jednoduchý – stačí nainstalovat aplikaci pro iOS či Android. Aplikace buď sama upozorní na novou dostupnou funkci, pokud ne, je dole na hlavní stránce, jen je nutné posunout obsah dolů. Paradoxně nepomůže ikona vyhledávání v pravém horním rohu – při hledání pojmu selfie ukáže spoustu autoportrétů, ale foťák neotevře. 

V případě, že uživatel úspěšně spustí Selfie Match, uvidí pouze obrazovku s náhledem fotoaparátu a tlačítkem spoušti. Po vytvoření snímku může sledovat tečky, které se pohybují po obrazovce. Google tak maskuje tvrdou práci umělé inteligence na svých serverech, kdy sofistikovaný software prohlíží tisíce obrázků a hledá shodu. 

Při našem testování výsledky nevyvolaly úžas dokonalou shodou, ale spoustu legrace. Není neobvyklé, že algoritmus zamění pohlaví, občas ve výsledcích ukáže kubistické malby či se dopustí jiných nepřístojností. Třeba zobrazení "dvojčete" v podobě japonského samuraje, který měl s fotografií kolegy společné pouze výrazné obočí. Tyto nedostatky ale nejsou nečekané – Arts & Culture pracuje s omezeným množstvím dat, a i když obsahuje naskenovaná díla ze stovek institucí, v reálném světě je variant lidských tváří mnohem více. 

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru