Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před výrobky společností Huawei a ZTE, neboť představují bezpečnostní hrozbu. Tématu jsme se v Hospodářských novinách již obsáhle věnovali v několika článcích, ale přesto se neustále opakují ty samé dotazy, jak s touto informací naložit a co pro běžné uživatele vlastně znamená.

Kdybych dostal korunu pokaždé, když se mě někdo zeptá, jestli tedy má rychle koupit jiný telefon, možná bych si mohl nějaký pěkný Huawei mobil koupit… Efektivnější ale bude, když na hlavní otázky odpovím veřejně, přehledně a najednou.

Mám vyhodit svůj mobil, modem nebo jiný výrobek Huawei?
Ne. Ačkoliv se varování vztahuje na všechny výrobky a služby bez ohledu na typ, z pohledu běžného uživatele je v případě spotřební elektroniky nebezpečí minimální. Není pravděpodobné, že by váš mobil, fitness náramek nebo váha v koupelně představovaly ohrožení bezpečnosti, jakkoliv jsou to nejviditelnější produkty s logem Huawei.

Problém je zejména v těch technologiích, které zajišťují telekomunikační a síťovou infrastrukturu. Všichni naši mobilní operátoři používají ve svých sítích technologii Huawei. Řada dalších velkých firem používá servery, síťové prvky, datová úložiště a další podobná zařízení tohoto výrobce. A tam je opatrnost namístě.

Není úplně vhodné, aby mobily Huawei používali ministři, vysocí státní úředníci a lidé, kteří přicházejí do styku s utajovanými a kritickými informacemi. Spíše z hlediska dodržení principu předběžné opatrnosti než z důvodu nějaké bezprostřední hrozby. Ale běžným spotřebitelům realisticky nebezpečí nehrozí.

Je teď dobrý nápad koupit nové zařízení Huawei?
Záleží na vašich prioritách. Pokud bezpečnost není na prvním místě, máte fantastickou příležitost. Je pravděpodobné, že v důsledku současné situace ceny zařízení Huawei klesnou a získáte dobrou nabídku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru