Jak souvisí kyvadlo s chováním atmosféry? Zdánlivě nijak, ale pomůže nám pochopit, proč je tak obtížné předpovědět vývoj počasí na několik dní dopředu, o týdnech a měsících ani nemluvě.

Když pověsíme na šňůru upevněnou v jednom bodě závaží, vychýlíme ho ze svislé polohy a pustíme, začne vykonávat kmitavý pohyb. Velikost kmitů se bude kvůli tření o vzduch postupně zmenšovat, až se nakonec kyvadlo zcela zastaví. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Počasí se řídí přísnými zákony, přesto působí chaoticky. Až zase budete mít jednou pocit, že meteorologové svou práci nezvládají, vzpomeňte si na animace z tohoto článku.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.