Překážet, nebo zavazet? Slánka, nebo solnička? Nosej, nosí nebo nosijou? Nebo snad nosejí či nosá? Naše mateřština může nabízet i taková dilemata a každý z nás si dokáže z uvedených možností vybrat. Konečná volba může naznačit i odpověď na další otázku: Jak vypadá naše soudobá běžně mluvená čeština, tedy čeština, kterou používáme, mluvíme-li spontánně, nepřipraveně? Jsme pravověrnými pokračovateli tradičních nářečí, nebo nářečí odešla nenávratně s generacemi našich předků?

Kolik nářečí má čeština?

Abychom se mohli v těchto otázkách orientovat, shrňme si základní informace o našich nářečích. Nářečí (nebo také dialekty) českého národního jazyka se během svého vývoje (zhruba mezi 12. a 18. stoletím) zformovala do čtyř velkých skupin. 

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.