Text Václava Cvrčka „Čeština je živel, dopřejme jí volnost“ patří mezi ty, při jejichž četbě nedokážu zachovat úplný klid. Nejdříve si jen poposednu, pak na chvíli i vstanu – a nakonec se rozhodnu zareagovat…

Situace češtiny aneb diglosie

Podívejme se na úvod na dnešní situaci češtiny. Na jedné straně máme tradiční nářečí (nebo alespoň jejich stále ještě patrné zbytky), přecházející postupně v některých rysech v tzv. interdialekty, akceptovatelné pro mluvčí vždy určité skupiny dílčích nářečí. Jedním z nich je tzv. obecná čeština, užívaná mluvčími v běžných situacích na většině území Čech. Obecná čeština není samozřejmě interdialektem jediným a na mnohých místech našeho území rozhodně není pociťována jako stylově neutrální, a to ani v neformálním mluveném projevu (řečeno velmi jemně).

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.