Bahenec, Čertův stůl, Bamšula, Na Ždírku... Napadlo vás někdy, jak vznikla pojmenování pro nejrůznější neobydlená místa ve vašem okolí?

Po dokončení Českého jazykového atlasu 1–6 začalo dialektologické oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., v Brně od r. 2005 zpracovávat rozsáhlý soubor moravských a slezských pomístních jmen, jehož výsledkem bude elektronický Slovník pomístních jmen na Moravě a ve Slezsku (SPJMS). Slovník vzniká jako paralela Slovníku pomístních jmen v Čechách. Zejména ze srovnávacího hlediska je pozitivní, že podobné dílo se připravuje také na Slovensku.

Pomístní jména (též anoikonyma) jsou názvy neobydlených objektů, tj. pozemků (polí, lesů, luk, pastvin), terénních útvarů (pohoří, hor, údolí), vod (řek, říček, potoků, studánek, rybníků), komunikací (silnic, cest a stezek) a různých orientačních bodů (památných stromů, křížů, balvanů, božích muk). Tradičně se ve SPJMS pracovávají také názvy domů, samot a místních částí. 

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.