Nejhlasitější kritici farmaceutických firem se rekrutují z řad stoupenců alternativní medicíny a milovníků konspiračních teorií. Ale na problémy upozorňují i lidé pevně ukotvení v realitě a vybavení odbornými znalostmi. Nevidí svět černobíle, přesto mají pocit, že dosavadní způsob, jakým se vyvíjejí a k pacientům dostávají nové léky, s sebou nese řadu problémů.

K těmto nefanatickým kritikům patří i britský epidemiolog a publicista Ben Goldacre, jemuž nedávno (ve Velké Británii v září 2012, ve Spojených státech letos v únoru) vyšla kniha Bad Pharma: How Drug Companies Mislead Doctors and Harm Patients - Zlé (nebo špatné, zkažené, mizerné, jak je libo) farmaceutické firmy: Jak výrobci léků uvádějí lékaře v omyl a škodí pacientům.

Je to už jeho druhá kniha. První, Bad Science (Mizerná věda) pro změnu pranýřovala šarlatány všeho druhu. Kritizuje tedy obě skupiny, které zpravidla stojí proti sobě: firmy vydělávající na tradičních postupech západní medicíny i alternativce, kteří rádi prohlašují, že místo „zhoubné chemie“ přinášejí „přírodní, čisté a z moudrosti našich předků vycházející“ léčebné postupy.

Goldacre psal dlouhá léta sloupky do Guardianu a provozuje populární blog

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.