Objev nových ložisek fosilních paliv v břidlicích v posledních letech poněkud mírní tíseň z tenčících se globálních zásob. Kromě zemního plynu tyto nepropustné horniny obsahují i značné množství takzvané lehké vázané ropy. Ta by mohla na nějakou dobu uklidnit rozkolísané trhy, které na sebemenší pokles v produkci ropy prudce reagují.

Zatímco klasické ropné ložisko vzniká tak, že kapénky ropy, lehčí než voda, stoupají z místa svého vzniku vzhůru a hromadí se pod vrstvou nepropustné horniny, lehká vázaná ropa vzniká v nepropustných břidlicích, z nichž nemá kudy uniknout (proto „vázaná“) a lze ji podobně jako břidlicový plyn získat pouze frakováním – hydraulickým štěpením horniny. Tvoří ji lehké uhlovodíky podobné těm v konvenční ropě (proto „lehká“).

Největší potenciálně těžitelné zásoby mají Rusko a Spojené státy. Americká těžba ropy díky tomu v letech 2008 až 2012 stoupla z pěti na šest a půl milionu barelů denně a Spojenými státy se šíří sen o energetické nezávislosti. Analýza americké Agentury pro energetiku (EIA) zveřejněná letos 10. června navýšila proti odhadu z roku 2011 zásoby americké ropy o 35 %, přičemž lehká vázaná ropa tvoří 26 % celkového objemu. Skeptici však namítají, že euforie nebude trvat dlouho. O pravděpodobných scénářích budoucího vývoje hovoří geolog Václav Cílek.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.