Krajina se mění spolu s námi. Paleolitický lovec ji přetvářel jinak než neolitický zemědělec a ten ještě jinak než my dnes, vyzbrojeni buldozery, křovinořezem, asfaltem, herbicidy, evropskými dotacemi a mezinárodním obchodem, jehož zásluhou se u nás zabydlují nejrůznější exotické druhy rostlin a živočichů. Jsme hlavním hybatelem proměn, alespoň na krátkou chvíli, než naši roli krajinotvůrců vygumují pomalejší, ale přece jen mocnější síly, vodní erozí počínaje a deskovou tektonikou konče.

Nad proměnami krajiny můžeme naříkat a nostalgicky vzpomínat na zašlé časy Starého Bělidla. Nebo se radovat z vítězství pokroku. A nebo se snažit neodvratným změnám porozumět a přemýšlet, jak z nich vytěžit pro nás i krajinu to dobré. Geobotanik Jiří Sádlo jde tou třetí cestou. V Botanickém ústavu AV ČR se zabývá rostlinnými společenstvy, invazemi nepůvodních druhů a historickým vývojem krajiny a vegetace. 

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.