Charakter krajiny formují vedle geologických sil i její obyvatelé, od půdních bakterií přes divoká prasata po člověka vyzbrojeného motorovou pilou nebo kulatým razítkem. Nenahraditelnou roli hrají včely a další opylovači, kteří jsou kromě velké části volně rostoucích rostlin nezbytní i pro četné zemědělské plodiny. Vyhubte včely a do roka se potýkáte s ekologickou a hospodářskou katastrofou netušených rozměrů.

Není to jen plané teoretizování, protože včel v posledních letech dramaticky ubývá – v Evropě, v Severní Americe i v některých oblastech Asie. Vědci se přou o příčinu tohoto úbytku, pravděpodobně se na něm podílí více faktorů. Ztráta vhodného prostředí, parazitičtí roztoči a houby, ale také pesticidy používané v zemědělství. A právě o jejich regulaci se nyní v Evropské unii i ve Spojených státech svádí tvrdý boj. Přibývá vědeckých důkazů, že jejich podíl na mizení včelstev není zanedbatelný.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.