Herní série The Sims paří k nejúspěšnějším projektům na světě. Možnost ovládat osudy virtuálních lidiček (oficiální české pojmenování pro postavy ve hře je Simík, Simíci), nalákala desítky milionů hráčů a hlavně hráček. Sims oslovují hráče od dětí po pokročilý věk a populární jsou zejména u dívek. Jde vlastně o živoucí domeček pro panenky a zároveň o simulátor života.

První postavy si hráč vytvoří sám a může jim dát svůj vzhled nebo vzhled oblíbené celebrity díky propracovanému editoru postav. Co bude postavička dělat, jestli si založí rodinu nebo jestli umře hlady, už určí hra na základě toho, jak se hráč o své Simíky stará – jestli je nechává spát, zajistí jim dostatek jídla, zábavy, jak pečuje o jejich hygienu.

Nový díl herní série přináší po čtyřech letech přepracovanou hru s moderní a hezčí grafickou úpravou, systémem emocí, které ovlivňují chování postav a vylepšeným systémem stavění domů pro Simíky a sdílení vytvořených postav i pokojů nebo celých domů.

Vytvářet lze také fantaskní rostliny, jako je masožravá rostlina, která „oběti“ láká na mléko kapající z útvaru, který připomíná kravské vemeno. Takových vtípků je ve hře spousta, i když hráči, kteří strávili uplynulých několik let se Sims 3, budou marně hledat spoustu věcí a funkcí, které do předchozí hry přidali autoři formou placených rozšíření.

Asi nejméně příjemné je množství omezení přímo v editoru postav. Nemožnost „namíchat“ libovolný odstín barvy vlasů nebo očí neodpovídá úplně roku 2014. Leckterá on-line hra na hrdiny má tvorbu postavy ještě propracovanější.

Simíky v Sims 4 také čeká o něco kratší život. Hra přeskočila po narození nové generace období batolat, ale nabízí novinku – možnost přimluvit se u Smrtky, aby Simíka, jehož čas nastal, nechala žít. Možná tato drobnost zabrání spoustě slz v dětských pokojích, i když smrt je v Sims 4 součástí života, stejně jako v reálném světě.

Sims 4 stavba domu

Jako jen velmi nezkušený hráč The Sims jsem si těžko zvykal i na ovládání kamery, která reaguje jinak, než je zvykem. Nepříjemná je také nutnost dodržovat pravidla hry bez jejich znalosti. Jednou z prvních věcí, které postavy potřebují, je počítač. Nestačí ale, když jej umístíte na libovolný stůl, bez židle s ním Simík odmítne pracovat. Ale hra vám to neřekne, jen ukáže nad hlavou Simíka bublinu se sadou znaků, které znamenají nespokojenost nebo zmatenost.

Snídaně v Sims 4

Ale takový je holt život, podrobný manuál k němu nedostanete, musíte si nějak poradit. A pokud máte děti, budou Sims podobně úspěšní jako Minecraft. Svoboda, možnost budovat, tvořit a hlavně rozhodovat o tom, co se v herním světě děje, je pro děti, nejen pro ty malé, hodně důležitá a poutavá.

Hra The Sims 4 je k dispozici pouze pro platformy Windows a OS X a stojí asi 1200 korun.

 

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru