Nvidia v Evropě spouští vlastní pojetí online půjčovny videoher pro PC s cílem vytvořit herní Netflix nebo Spotify, tedy službu, která nabízí přístup k velkému množství obsahu za předplatné nebo zdarma.

Nvidia Grid vstupuje do fáze veřejného testování, po sedmi letech vývoje potřebných technologií. Hned po spuštění služby budou hráči moci spustit na dálku více než dvacet her pro osobní počítače. Bezplatný provoz služby bude trvat nejméně do června příštího roku.

Grid umožňuje hrát hry ve špičkové grafické kvalitě v rozlišení 720p na mobilních zařízeních s připojeným ovladačem. Samotné hry běží na speciálních serverech s výkonnými grafickými čipy a k uživateli se přenáší pouze obraz a zvuk, který servery vygenerují na základě pokynů z ovladače, který drží hráč stovky kilometrů daleko. Na servery nVidie se ukládá postup ve hře, takže hráč může při příštím přihlášení začít tam, kde dříve skončil.

Pro využití služby, která funguje podobně jako OnLive nebo v Česku nedostupná PlayStation Now, je potřeba kvalitní připojení k internetu. Nejde jen o rychlost připojení, od které se odvíjí kvalita grafiky, ale zejména o rychlost odezvy, tedy o čas, který trvá cesta dat od uživatele na servery a opačně. Pro plynulé hraní srovnatelné s hraním na lokálním počítači je nutné, aby doba odezvy nevzrostla nad 60 milisekund.

V USA už Nvidia službu testuje a servery jsou přístupné i z České republiky, ale kvůli kvalitě spojení není zkušenost z hraní optimální. Nvidia proto 2. prosince plánuje spustit první evropský Grid server umístěný v Irsku, ke kterému se lze připojit s latencí menší než 50 milisekund.

V první polovině roku 2015 pak Nvidia plánuje další server v Německu, který by měl hráčům v České republice a na Slovensku díky dobré konektivitě mezi Českou republikou a německými sítěmi nabídnout ještě lepší podmínky pro hraní.

GRID od Nvidie zatím neumožňuje hraní ve více hráčích, online nebo ve dvou u jednoho zařízení, na podpoře více ovladačů v jedné hře firma pracuje. Žádné plány ale Nvidia neoznámila ohledně komerční dostupnosti služby. Místo toho je Grid dostupný pouze majitelům zařízení Nvidia Shield portable a Nvidia Shield Tablet.

GRID se po aktualizaci systému na Android 5.0 stane součástí aplikace Shield Hub. V nabídce Nvidia GRID je zatím asi 20 her, v podstatě jde o „zánovní“ tituly, nikoliv o horké novinky. Jde například o hry Witcher 2, Batman: Arkham City, Darksiders II nebo Street Fighter X Tekken. Další hry bude Nvidia přidávat každý týden.

K dispozici je na Gridu také Trine 2, což je hra, kterou mají v Shield Tabletu k dispozici všichni majitelé ve verzi přetvořené přímo pro tablet, takže mohou porovnat grafiku založenou na výkonu procesoru v tabletu a PC verze streamované přes internet.

Závodní hra GRID Motorsport na zařízení Shield Tablet
grid_demo.MOV.jpg

Lollipop a hry pro Shield Tablet

Všem majitelům Shield Tabletů poskytne Nvidia aktualizaci na Lollipop už za pět dní, v úterý 18. 11. Firma zůstala u čistého Androidu s doplňkovou aplikací Shield Hub a s režimem konzole, kdy je tablet připojení přes HDMI do televize a ovládá se zvlášť prodávaným ovladačem. Shield s Lollipopem působil plynulým dojmem, díky velkému výkonu procesoru Tegra 1K je ale Shield plynulý i s Androidem 4.4 KitKat.

Nově prodávané tablety ve verzi s 32 GB paměti a LTE půjdou na trh s kódem pro stažení her Half Life 2, HL2 Episode One a Portal. Jde o identické hry jako na PC ohledně rozsahu, ale s kvalitnějším grafickým zpracováním. Pro jejich hraní je nicméně nutný ovladač, který se dokupuje zvlášť, Nvidia balíček tabletu a ovladače nenabízí.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru