Herní konzole Nintendo Wii U je zvláštní případ přístroje, který toho sám o sobě moc nenabízí. Má slabší grafiku než konkurence, mnohem méně her, menší možnosti multimediálního využití... To všechno vyvažuje několik her, které nemají obdobu. Jednou z takových her je Super Smash Bros.

Je to "mlátička", která bere pěstní souboje jen málo vážně a do hry zapojuje bonusy a speciální útoky, které mohou během sekundy změnit rozehranou bitvu. Proti Mortal Kombatu nebo Street Fighteru přitom není cílem zbít soupeře, ale vystřelit ho z obrazovky. Aby odletěl co nejdál, musíte mu nejprve správně naložit. Čím víc úderů postava inkasuje, tím dále pak poletí, a když se dostane mimo obrazovku, končí.

S tak jednoduchou premisou se dají dělat zázraky. Nintendo dalo dohromady oblíbené postavy ze spousty legendárních her od Super Maria přes Zeldu a Linka až po Pac Mana nebo Pikachu. K tomu přidalo čtyřicet různých prostředí plných animací a předmětů, která mají více než jednu vertikální úroveň, takže hra je kromě jiného plná skákání a také snahy o návrat na obrazovku.

Bude se líbit Může vadit
desítky známých postaviček  spousta zmatku na obrazovce 
jednoduché ovládání  absence příběhového režimu 
možnost hry až 8 lidí najednou  

 

Ovládání je poměrně jednoduché. Každá postava zvládá základní útok a speciální útok, jehož provedení se liší podle zmáčknuté směrové šipky. K tomu přibývá štít s možností uhýbat (opět současným stiskem směrové klávesy). A nakonec tlačítko skoku, přičemž některé postavy se mohou ještě čtyřikrát odrazit ve vzduchu. Když k tomu přidáte možnost hraní osmi lidí najednou u jedné obrazovky, vzniká úchvatný chaos. A skvělá zábava.

Jednoduché ovládání ale neznamená, že hra sama je jednoduchá. Možná v začátku, ale skutečně ovládnout možnosti jednotlivých postav, které mají odlišné schopnosti, je dlouhodobá záležitost. Chvíli trvá už jen naučit se včas uhýbat nebo se spolehlivě vracet na herní plochu kombinací skákání a speciálního útoku se šipkou drženou směrem dolů.

I bezhlavé mačkání tlačítek ale funguje a nabízí zábavné výsledky -čím větší chaos, tím více překvapení a smíchu. Ten totiž k hrám od Nintenda neoddělitelně patří. Stejně tomu bylo i u Mario Kart pro Wii U.

Spousta režimů a figurky navíc

Hra nabízí spoustu režimů a hříček. Část z nich je i pro jednoho hráče, pokud byste doma neměli dost ovladačů (hra podporuje snad všechny ovladače z historie Nintenda). Hrát lze i on-line, i když je to trochu obtížnější, neboť Nintendo nemá tak propracované internetové služby jako Sony či Microsoft. Ale to je nakonec jedno. Největší zábavu Super Smash Bros. nabízejí, jsou-li hráči spolu v jednom pokoji.

Další rozměr hraní nabízí Nintendo díky figurkám Amiibo. Jsou vybaveny NFC čipem, díky němuž se po ťuknutí na ovladač přenese fyzická postavička do hry jako bojovník, kterého můžete vytrénovat a zlepšit jeho sílu či rychlost. Amiibo fungují i v dalších hrách, i když třeba v Mario Kart přiložení postavičky jen přidá do hry speciální kombinézu pro vybranou postavu. Nic proti helmě s korunkou od princezny Peach, ale zajímavý koncept propojení fyzického a digitálního světa by si zasloužil více pozornosti.

Na druhou stranu figurky Amiibo, které stojí asi 300 korun, slouží jako lákadlo pro fanoušky a další zdroj příjmů pro Nintendo. Nejvděčnějšími majiteli figurek budou jednoznačně děti, ale i dospělí sběratelé na podobné věci slyší.

Krásné nemusí být vždy technicky ohromující

Nintendo si dalo záležet i na technickém zpracování. Hra běží ve FullHD rozlišení a naprosto plynule se 60 snímky za sekundu, a i když grafika není tak detailní jako na Xboxu One nebo PlayStationu 4, stylizace postav to vynahrazuje. Zvláště když se na plochu dostane i Pac Man s osmibitovou kostičkatou grafikou. Vedle elegantní princezny Zeldy působí legračně.

Díky kreslené grafice je hra vhodná i pro děti. Nikde neukápne ani kapka krve a celou hru předkládá Nintendo s podobnou roztomilostí a nadhledem jako kreslené pohádky, v nichž si kočka s myší běžně zarážejí hlavu palicí až do zadnice. I dospělí se zasmějí, i když možná pro jistotu dětem vysvětlí, že kamarádům se něco takového opravdu nedělá.

 

 

25 milionů

Herní série Smash Bros. si našla už zhruba 25 milionů zákazníků. Smash Bros. pro Nintendo Wii U je zatím nejrychleji prodávaný titul pro tuto herní konzoli v USA.

Nintendo zapojilo do hry Super Smash Bros oblíbené postavy ze spousty legendárních her a tomu přidalo čtyřicet různých prostředí.
Foto: Nintendo

Cílem hry není soupeři namlátit, ale vystřelit ho z obrazovky.
Foto: Nintendo

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru