Letošní Gamescom měl jednu velkou hvězdu: speciální verzi připravovaného Xboxu One X, která se během necelého týdne vyprodala. Druhou hvězdou bylo Nintendo, jež trhá rekordy s netradiční konzolí Nintendo Switch a připravovanou hrou Super Mario Odyssey. Uspěli ale i vývojáři z Warhorse Studios. Jejich historická hra Kingdom Come: Deliverance se stala nejlepší PC hrou veletrhu.

Herní titul, který odmítli velcí vydavatelé, uspěl na Kickstarteru a nyní jej ocenila i odborná porota na veletrhu. Ocenění přitom přichází po uzavření crowdfundingové kampaně se začátkem klasických předprodejů. Přichází také po nedávné nepříjemné zprávě: hra má posunuté datum vydání na 13. února, čtyři roky od Kickstarteru, na němž vývojáři vybrali asi 36 milionů korun. (Investorem Warhorse Studios je Zdeněk Bakala, majitel vydavatelství Economia.)

Pro fanoušky českých videoher je letošní Gamescom zajímavý také díky tomu, že se Česká republika na veletrhu oficiálně představila v malém národním stánku, kde v předchozích letech chyběla i přesto, že v Česku vznikají desítky herních titulů, primárně na mobilní platformy.

Celý Gamescom přinesl minimum překvapení, v podstatě jen přidával další detaily o hrách představených počátkem léta na veletrhu E3 v Los Angeles. Největší novinkou se stalo oznámení nového dílu strategické hry Age of Empires od Microsoftu (pouze pro PC) a speciální verze Xboxu, která byla dostupná v omezeném množství.

Jednoznačným vítězem veletrhu tak je Nintendo, jež získalo hned pět oficiálních ocenění, hned čtyři z nich patří chystané hře Super Mario Odyssey pro Nintendo Switch. Pátý titul získala hra Metroid: Samus Returns pro Nintendo 3DS.