Webový vývojář Uchendu Nwachuku stojí ve frontě na zahájení prodeje Xboxu One X v New Yorku 31 hodin. Byl tam první. Ne proto, že by zařízení bylo v prodejnách tak málo jako iPhonů X, ale protože je kovaný fanoušek Microsoftu a zahájení prodeje nových produktů je pro něj tradice. Zájem o novou konzoli od Microsoftu je však větší než původní očekávání a platí to i pro Českou republiku.

Limitovanou verzi Scorpio Edition si zájemci rozebrali během několika hodin od zahájení předobjednávek. Xbox One X se vyprodal i v Japonsku, ve kterém byl doposud zájem o Xbox mizivý. Microsoft upozorňuje, že první týden prodeje nebude v obchodech dostatek konzolí pro všechny zájemce. Firma však slibuje pravidelné dodávky až od Vánoc a do přímého prodeje na první den uvolnila i další kusy Scorpio Edition s přibaleným stojánkem.

Složitější dostupnost konzolí Xbox One X se očekává i v Česku. Největší prodejce elektroniky Alza.cz má vyprodáno. “Poptávka je větší než nabídka, velký zájem jsme očekávali,” uvádí Patricie Šedivá z Alza.cz. Velký zájem hlásí CZC.cz, i přes očekávané prodeje stovek konzolí ale bude mít desítky kusů k volnému prodeji – vyprodání však očekává během několika dní.

Game/JRC jako největší řetězec prodejen zaměřených přímo na hráče má úvodní dodávku zcela vyprodanou, pokryje pouze objednávky zaslané do neděle 5. listopadu.

Mall.cz má první dodávku blokovanou na předobjednávky, do Vánoc by měly přijít další dvě várky konzolí. „Zájem je enormní a do Vánoc ještě poroste,“ uvedl Jan Řezáč z Mall.cz. Datart dokonce nebude Xbox One X nabízet v kamenných prodejnách, zítra ráno ale uvolní do prodeje několik desítek kusů do volného prodeje na svém e-shopu. O dalších dodávkách firma zatím nemá informace.

Electroworld je na tom trochu lépe, byť verzi Scorpio Edition tento obchodní řetězec také vyprodal s předstihem. „Klasická edice je prozatím dostupná, ale očekáváme vyprodání této první fáze do konce tohoto týden,“ uvedl Petr Jiras z Electroworldu.

Větší šanci mohou mít zákazníci u menších prodejců. Obchod Xzone.cz udává, že bude mít dostatečné zásoby.

Zařízení pro fanoušky a náročné hráče

Microsoft při představení Xboxu One X uvedl, že neočekává nahrazení prodejů standardního levného XBoxu One S modernější konzolí, nepochyboval ale o zajištěném odbytu. ”Nebudu uvádět přesná čísla, ale zájem o Xbox One X je extrémně vysoký, uvedl v rozhovoru pro televizní stanici CNBC viceprezident Microsoftu Panos Panay

V podobné situaci byla firma, když představila ovladač Xbox One Elite Controller, který stál při zahájení prodeje asi čtyři tisíce korun. Navzdory kritice kvůli vysoké ceně se ovladač okamžitě vyprodal a firma za první rok prodala více než milion těchto ovladačů a první půl roku od zahájení prodeje byl Elite Controller často vyprodaný.

Xbox One X jsme již začali testovat. Podle našich prvních dojmů je Xbox One X zásadní pro vylepšení vnímání Microsoftu mezi hráči díky důrazu na vysoký výkon a podpoře zpětné kompatibility. Na Xboxu One X fungují, stejně jako na obyčejném Xboxu One S, i některé hry pro původní Xbox starý šestnáct let.

Spousta vylepšených her, málo nových

Microsoft nicméně naráží na menší počet exkluzivních her ve srovnání s PlayStation. Firma odložila akční hru Crackdown 3 a zrušila projekty Scalebound a Fable Legends. Závodní Forzu Motorsport 7 pak vydala už před zahájením prodeje Xboxu One X. Firma se místo toho soustředila na vylepšení stávajících her pro nový Xbox.

Při zahájení prodeje už je k dispozici asi 40 titulů, do konce roku jich má být 170, z toho 40 s podporou UltraHD rozlišení. Konkurenční PlayStation 4 Pro má po roce na trhu k dispozici 90 vylepšených her, dvacet z nich přitom funguje v UltraHD díky pokročilým softwarovým trikům, jako je takzvaný checkerboarding.

V příštím roce Microsoft slibuje větší počet nových her a plánuje investice do nových vývojářských studií, které budou přímo součástí Microsoftu. Šéf herní divize Microsoftu to oznámil v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Potřebujeme růst, a já se na to těším. Schopnost vytvářet nový obsah musí patřit k našim silným stránkám. Ne vždy jsme do toho investovali stejnou měrou, uvedl Spencer.