Už je to tři týdny, co se na Divoký západ vydaly miliony hráčů páchat zločiny. Optimistické odhady počítaly s šesti až osmi miliony prodaných kopií za první víkend. Místo toho Rockstar prodal 17 milionů kopií s obratem 725 milionů dolarů. Více kopií, než se prodalo prvního dílu za osm let. Více peněz, než za první víkend utržil sebeúspěšnější film a sebelepší hra s jednou výjimkou – simulátorem života zločince v moderní době Grand Theft Auto V od stejných autorů.

Red Dead Redemption 2 je fenomén a není to jen díky rekordním prodejům. Je ale také dost možná nejhorší hrou, která kdy držela titul nejlépe hodnocené hry pro některou z konzolí. Má příšerné ovládání, plyne pomalu a příliš lineárně, hráči navíc nedá nic zadarmo. Někdy je čas v ní strávený víc jako práce než jako příjemná zábava. Přesto si pozici nejlépe hodnocené hry současnosti zaslouží právem. Podle mě i proto, že má tolik společného s Kingdom Come Deliverance.

Spojovat českou hru zasazenou do středověkého Posázaví s globálním fenoménem z divokého západu může působit překvapivě. Tvůrci z Warhorse Studios prodali za první dva dny půl milionu kopií a na první milion potřebovali dva týdny. Při svém hraní Red Dead Redemption 2 jsem ale viděl Kingdom Come za každým stromem, a nikoliv překvapivě. Dan Vávra letos na vývojářské konferenci Reboot přiznal, že první díl Red Dead Redemption pro něj byl inspirací.

Kingdom Come i Red Dead Redemption 2 staví na stejných základech – hráčům dávají oba tituly k dispozici maniakálně propracovaný, téměř fotorealistický svět, který žije vlastním životem, dokud do něj hráč nezasáhne. A pokud do něj zasáhne, herní prostředí si to pamatuje a dokáže i na nečekané chování věrohodně reagovat. Postavy, se kterými se hráči potkají, mají většinou co říct, nejsou to jen desítky variant na jednu šablonu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru