Největší herní obchod Steam spouští hlasování o nejlepších hrách uplynulého roku, a čeští vývojáři se probojovali do finále hned ve třech kategoriích. Naději na nejhodnotnější trofej "Hra roku" má v silné konkurenci historický opus Dana Vávry a studia Warhorse Kingdom Come: Deliverance. Jindřich ze Skalice se utká o titul se 3D střílečkou Player Unknown’s Battlegrounds, výletem do starověkého Řecka v Assassin’s Creed Odyssey, honem na příšery v Monster Hunter World a zabijáckým Hitmanem 2.

O titul nejlepší hry roku 2018 pro VR systémy se pak utká Beat Saber československého týmu Beat Games s VR verzí Skyrimu, Falloutu 4 a střílečky Superhot a s aplikací VRChat. Šance Beat Saber na výhru jsou vysoké. Beat Saber patří k nejlépe hodnoceným hrám na Steamu a jde o nejúspěšnější letos vydaný titul pro virtuální realitu, který se dočkal i vlastní arkádové verze.

Nejvíce českých her se probojovalo do finálového boje o titul nejlepší hry v kategorii „Největší zábava se strojem“. O trofej soupeří Euro Truck Simulator 2 od SCS Software, Factorio z pražského Wube Software a Space Engineers od Keen Software House Marka Rosy. Proti českému triu se postaví těžká váha v podobě Rocket League a NieR: Automata.

Steam hledá nejlepší hry i v dalších netradičních kategoriích, které se už obešly bez české účasti. Například „Vytvořeno s láskou“ vyzdvihuje hry, o které se jejich autoři dlouhodobě starají a vylepšují je i dávno po vydání. Letos fanoušci nominovali online akční hru Dota 2, Grand Theft Auto V, No Man’s Sky, Path of Exile a Stardew Valley.

V kategorii „Nejlepší prostředí“ se do hry o pocty vrací například Witcher 3, který vyšel už v roce 2015, ale svým otevřeným světem a špičkovým vyprávěním láká i po letech stále další a další hráče. Proti Zaklínači se postaví Far Cry 5, Subnautica, Shadow of the Tomb Raider a třetí díl Dark Souls.

Ceny herní platformy Steam nehodnotí nejlepší prodeje, sázejí na hlasování fanoušků. To začíná v průběhu 20. prosince spolu se zahájením tradičního zimního výprodeje. Steam chce získat co největší množství hlasů i tím, že hlasováním ve všech osmi kategoriích podmiňuje získání tradiční vánoční sady virtuálních sběratelských karet.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru