Začátek změny ve vztahu mezi lidmi a mobilními telefony. To si od  nové mobilní verze Facebooku a programu pro výrobce telefonů představené ve čtvrtek slibuje zakladatel největší sociální sítě Mark Zuckerberg. Jeho firma podle očekávání představila vlastní uživatelské prostředí pro Android i s prvním telefonem, který Facebook Home nabídne hned po rozbalení.

Facebook Home umožní zásadně změnit vzhled i funkce telefonu bez technických znalostí pouhou instalací aplikace, která bude dostupná ke stažení od 12. dubna. Téměř utajovanou součástí aplikace je také možnost přímo na domácí obrazovce ukazovat reklamu stejně jako v běžné mobilní verzi Facebooku. Zpočátku však Facebook reklamu vynechá.

Hlavní novinkou ze sídla Facebooku je mobilní aplikace Facebook Home, která na vybraných výkonných telefonech nahradí domovskou obrazovku telefonu i obsah obrazovky v zamčeném stavu a do systému integruje službu Facebook chat, která se bude prolínat se SMS podobně jako iMessage od Applu.

Facebook bude moci podobným způsobem zcela nahradit i další služby od Googlu - mail, videokonference i kalendář. Protože ale nezasahuje do jádra systému, může nadále spoléhat na Google jako tvůrce operačního systému. Vývoj vlastní varianty androidu, jakou má Amazon, je mnohem náročnější.

V první vlně bude aplikace podporovat telefony HTC One X, HTC One X+, HTC One a Samsung Galaxy SIII a Galaxy Note II. Verze pro tablety s větší obrazovkou je zatím ve vývoji a uživatelé by se jí měli dočkat v následujících měsících.

První telefon brzy, další nejspíše do léta

Součástí oznámení bylo představení telefonu HTC First, který jako první “Facebook Phone” nabídne nové uživatelské prostředí jako výchozí nastavení telefonu  a nahradí tak HTC Sense, prostředí, které na svých telefonech používá HTC u ostatních telefonů.

HTC First se bude prodávat od příštího týdne prozatím pouze v síti amerického operátora AT&T. Technické parametry zahrnují displej s úhlopříčkou 4,3” a rozlišením 1280x720 bodů, dvoujádrový procesor Snapdragon 400, 1 GB operační paměti a 16 GB prostoru pro data. Dotovaná cena telefonu je 100 dolarů při dvouletém závazku. Pod prostředím Facebook Home se bude skrývat Android 4.1.

V následujících měsících se na trh dostanou zařízení dalších výrobců. Do programu Facebook Home se už zapojila celá řada výrobců včetně Samsungu, Sony, Huawei nebo Lenova a ZTE. Žádný z dalších výrobců zatím nezveřejnil termíny uvedení telefonů s upraveným prostředím od Facebooku, ale je pravděpodobné, že Facebok Home nabídnou telefony střední třídy už do prázdnin.

Facebook proti Googlu

Aplikace Home je pro Facebook způsob, jak zvýšit svůj vliv na mobilních zařízeních, ze kterých přichází už polovina všech uživatelů největší sociální sítě. Aktuálně Facebook používají majitelé smartphonu v průměru půl hodiny denně (14x za den po dvou minutách), služby Googlu na telefonech s androidem používají celý den a hlavně, Google má příjmy nejen z prodeje reklamy, ale i z dalších služeb v čele s prodejem aplikací.

Facebook už v polovině loňského roku nabídl aplikační centrum, které zprostředkovává instalaci aplikací na Androidu i iOS tím, že v mobilní aplikaci Facebooku zobrazí odkaz na stažení z oficiálního obchodu dané platformy, tedy z iTunes nebo Google Play. Hlavním lákadlem pro uživatele je propojení aplikací s jejich účtem na Facebooku a tedy možnost synchronizace informací, například o postupu ve hře, takže je možné na počítači začít hrát tam, kde jste na telefonu skončili.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru