Čína, Írán, Rusko, Turecko, Velká Británie nebo nejnověji Francie. To jsou některé ze zemí, kde státní moc uživatelům internetu omezuje přístup ke zdrojům a službám, které z těch či oněch důvodů považuje za nežádoucí. Protože podobné snahy čas od času vystrkují svou ohavnou hlavu i u nás, pojďme se podívat na technologické možnosti cenzurování internetu a také na možné metody jeho obcházení.

Začněme definicí „cenzury internetu“ pro účely tohoto článku. Budeme za ni považovat snahy centrálními zásahy státní moci (ať už výkonné, nebo soudní) zabránit přístupu uživatelů internetu v zemi ke zdrojům, které nespadají pod její jurisdikci. Pokud chce státní moc zneškodnit službu, která spadá pod její jurisdikci, nemusí tak v zásadě činit technologickými prostředky, má k dispozici celou řadu jednodušších a účinnějších nástrojů. Zabránit uživatelům v přístupu ke zdrojům v cizím státě je nicméně podstatně komplikovanější úkon.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru