Flash je zlo. Podobně jako kdysi technologie ActiveX v Internet Exploreru se technologie Flash od společnosti Adobe stala terčem kritiky ze strany odborníků i běžných uživatelů. Odpůrci Flashe mají dva důvody. Prvním jsou velké nároky na výkon a energii při zpracování animací ve Flashi a agresivní interaktivní reklamy vytvořené s využitím této technologie. Druhým jsou obavy z bezpečnostních chyb v produktu, který na svých počítačích mají stovky milionů uživatelů internetu.

Tyto obavy se potvrzují stále častěji. Po několika chybách, které aktivně využívali hackeři bez toho, aby je Adobe včas opravilo, se nyní objevila další bezpečnostní díra, kterou zneužívala společnost Hacking Team pro svůj špionážní software, který využívá i česká policie. Dvě nezveřejněné chyby ve Flashi sloužily k instalaci spywaru na počítače obětí (v případě policejního vyšetřování na počítače podezřelých z trestných činů). 

Technologický šéf Facebooku Alex Stamos už v neděli na Twitteru napsal, že by Adobe mělo oznámit datum, ke kterému Flash přestane podporovat.

Nejrazantnější kroky proti Flashi nyní podnikla organizace Mozilla Foundation, která vyvíjí webový prohlížeč Firefox, kterému patří asi třetinový podíl na osobních počítačích. Firma od pondělí 13. července začala blokovat rozšíření Flash Player. Nejde o polovičaté řešení – uživatelé nemají možnost plugin aktivovat, pokud Flash potřebují, musí si nainstalovat jiný prohlížeč.

Aktualizace: Adobe vydalo novou verzi Flash Playeru (18.0.0.209), kterou, alespoň zatím, Firefox neblokuje. Při instalaci si dejte pozor na snahu Adobe vnutit se svou aplikací také software McAfee Security Scan.

Logo hnutí Occupy Flash

Na webu vzniklo také hnutí OccupyFlash.org, která vyzývá k odinstalování aplikace Flash Player z počítačů. I to ale upozorňuje na fakt, že některé webové služby po jeho odinstalování nemusejí fungovat.

Likvidace Flashe nebude snadná, ale není nemožná. Apple vedený Stevem Jobsem nepustil Flash vůbec na svá mobilní zařízení, tvůrci webových stránek se tomu přizpůsobili, nakonec Adobe přestalo podporovat i Flash pro Android. Flash nahradil technologiemi založenými na HTML 5 i YouTube, největší videoserver na světě, ale nikoliv úplně.

Největší odpor vůči konci Flashe lze čekat od internetových inzerentů, kteří formát Flash masivně používají. Ve Flashi jsou navíc i populární on-line aplikace jako například webový fotoeditor Pixlr.com nebo Google Analytics.

Hacking Team zneužíval i nezveřejněné/neznámé chyby v Internet Exploreru 11a Windows, které Microsoft rychle opravil. Část zveřejněných chyb už opravilo také Adobe.