Google vydal překvapivou tiskovou zprávu. Oznamuje v ní jméno nového výkonného ředitele Googlu a změnu organizační struktury jedné z nejcennějších firem na světě.

Rámec nové struktury tvoří čerstvě založená holdingová společnost Alphabet, která zastřešuje Google a další "divize" Googlu, které mají působit jako samostatné firmy.

Spoluzakladatelé Googlu díky posílení akcií zbohatli. Každý zhruba o sto miliard korun - čtěte ZDE

Proměnu Google Inc. na Alphabet doprovází výměna akcií Googlu za akcie Alphabetu v poměru 1 : 1 a se zachováním všech práv akcionářů. Generálním ředitelem holdingu Alphabet je Larry Page, Sergey Brin zastává funkci prezidenta firmy. Roli ředitele dceřiné společnosti Google přebírá Sundar Pichai, dosavadní šéf produktů a vývoje ve firmě, dříve vedl týmy Android a Chrome. Z Googlu zároveň odchází člen nejužšího vedení Omid Kordestani, podle dopisu akcionářům bude nadále sloužit jako poradce společnosti Alphabet.

Google se založením holdingu změní, zeštíhlí. Zakladatelé firmy z něj oddělí své projekty zaměřené například na prodlužování lidského života (společnost Calico), další dceřinou společností bude pravděpodobně Google X a společnost Nest Labs, výrobce chytrých termostatů, kterého Google koupil v lednu 2014.

Jako samostatné firmy budou fungovat i investiční součásti Googlu Google Ventures a Google Capital. Vyčleněná je i divize zaměřená na budování optických sítí Google Fiber.

Google se změnou struktury na holding začne zveřejňovat dvojí hospodářské výsledky. Jedny za samotný Google (vyhledávač, Android, YouTube a další složky) a potom za zbytek firem dohromady. Google tak oddělí výdělečné aktivity od svých dalekosáhlých projektů, které vyžadují velké investice s dlouhodobou návratností.

Zakladatelé Googlu zároveň získají více prostoru na rozvoj těchto aktivit místo zajišťování každodenního běhu původní firmy.

Akcie Googlu na oznámení zareagovaly v prvních okamžicích pětiprocentním růstem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru