Služby internetové společnosti Google postihl v úterý večer masivní výpadek. Problémy hlásilo hlavně Česko, ale i okolní státy včetně Slovenska, a také východní pobřeží USA. Služby včetně vyhledávání, e-mailového klienta Gmail, či serveru YouTube přestaly odpovídat kolem půl osmé večer. Normální fungování se podařilo obnovit zhruba po dvou hodinách.

Podle všeho se však nejednalo o takzvaný DDoS útok, kterým útočníci zamezi v přístupu na stránky. Zdeněk Cendra, spoluzakladatel internetového uzlu Peering.cz, na Twitteru napsal, že Google v Česku nefunguje "ze 100 procent" a že stránky neběžely kvůli chybě přímo v síti Google.

"O komplikacích víme, naši inženýři intenzivně pracují na jejich odstranění. Omlouváme se uživatelům za způsobené nepříjemnosti," reagovala v době nefunkčních služeb mluvčí české pobočky Googlu Alžběta Houzarová. K příčinám problémů se firma zatím nevyjádřila.

V Česku potíže řešily i webové stránky jiných firem včetně serveru ihned.cz. "Řada serverů využívá třeba fonty od Googlu. Při výpadku služeb firmy přitom dochází k tomu, že se jejich weby kvůli tomu načítají extrémně pomalu," uvádí ředitel IT ve vydavatelství Economia Štěpán Burda.

Mapa výskytu hlášených problémů

Cx41HqKVQAAjrei

 

 

 

 

 

 

 

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru