Služby internetové společnosti Google postihl v úterý večer masivní výpadek. Problémy hlásilo hlavně Česko, ale i okolní státy včetně Slovenska, a také východní pobřeží USA. Služby včetně vyhledávání, e-mailového klienta Gmail, či serveru YouTube přestaly odpovídat kolem půl osmé večer. Normální fungování se podařilo obnovit zhruba po dvou hodinách.

Podle všeho se však nejednalo o takzvaný DDoS útok, kterým útočníci zamezi v přístupu na stránky. Zdeněk Cendra, spoluzakladatel internetového uzlu Peering.cz, na Twitteru napsal, že Google v Česku nefunguje "ze 100 procent" a že stránky neběžely kvůli chybě přímo v síti Google.

"O komplikacích víme, naši inženýři intenzivně pracují na jejich odstranění. Omlouváme se uživatelům za způsobené nepříjemnosti," reagovala v době nefunkčních služeb mluvčí české pobočky Googlu Alžběta Houzarová. K příčinám problémů se firma zatím nevyjádřila.

V Česku potíže řešily i webové stránky jiných firem včetně serveru ihned.cz. "Řada serverů využívá třeba fonty od Googlu. Při výpadku služeb firmy přitom dochází k tomu, že se jejich weby kvůli tomu načítají extrémně pomalu," uvádí ředitel IT ve vydavatelství Economia Štěpán Burda.

Mapa výskytu hlášených problémů

Cx41HqKVQAAjrei

 

 

 

 

 

 

 

 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru