Vodafone ve středu v souvislosti se změnou generálního ředitele představil první krok ke snížení cen mobilních dat v Česku. Nastupující generální ředitel Jiří Báča oznámil, že k tarifu Red+ Family se čtyřmi SIM kartami nabídne balíček 40 GB dat za 999 korun. V kombinaci s cenou tarifu pak na jedno telefonní číslo připadá neomezené volání a SMS a 10,5 GB dat za 625 korun.

Nabídka přidaných dat od Vodafonu je u tohoto vybraného tarifu výrazně levnější než u konkurence. O2 nabízí dokoupení 1 GB dat k aktuálním tarifům za 100 korun, T-Mobile má v nabídce dokoupení 10 GB dat za 649 korun. Jiří Báča uvedl, že jde první krok operátora v oblasti datových služeb, časový rámec ani tarify, kterých se změny mají dotknout v budoucnosti, však nespecifikoval.

Vedení Vodafonu při setkání s novináři opakovaně upozorňovalo na nerovnost na českém telekomunikačním trhu s odkazem na sdílení LTE sítí konkurenčních operátorů T-Mobile a O2. Stížnost Vodafonu projednává Evropská komise od října loňského roku na základě obdržené stížnosti. 

Právě vyšší náklady na budování sítě ve srovnání se sdílením sítí ze strany konkurence pokládá Báča za hlavní překážku ve snížení ceny mobilních dat napříč nabídkou Vodafonu.

Vzhledem ke specifickému nastavení tarifu Red+ Family nelze očekávat okamžitou reakci konkurence, jaká nastala před čtyřmi lety, když O2 uvedlo na trh tarify Free s neomezeným voláním. Vodafone a T-Mobile tehdy reagovaly okamžitě příslibem podobných nabídek.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru