Když se mobilní operátoři chlubí kvalitou svých sítí, je nutné dodat, že rychlé sítě LTE narážejí na nesmyslně nízké datové limity. Když se kvalitou sítě chlubí pohrobek Českého Telecomu, je nutné upozornit na smutnou historii a ideálně vše ověřit v praxi.

Cetin v červnu oslavil třetí narozeniny coby samostatná firma vyčleněná ze společnosti O2. Oznámil přitom, že za tuto dobu investoval do výstavby své sítě více než 11 miliard korun a dokázal díky tomu zvýšit průměrnou rychlost dostupnou zákazníkům ze 22 na 52 Mbps. Kromě toho Cetin začal poskytovat i rychlosti připojení srovnatelné s poskytovateli internetu přes optická vlákna – 100 nebo 250 megabitů za sekundu. To je možné díky vybudování čtyř tisíc takzvaných DSLAM, předsunutých ústředen.

Na přelomu května a června shodou okolností Cetin položil, s půlročním zpožděním proti dříve oznámeným plánům, optické kabely i v mém dosahu. Inovovaná síť, na kterou firma sáhla poprvé za deset let nebo možná ještě déle, slibovala právě i maximální rychlost připojení dostupnou přes technologii xDSL 250 Mbps. V místě, kde je alternativou k xDSL od Cetinu pouze wi-fi nebo "fixní" LTE s problematickým signálem, to byla rázem nejlákavější nabídka. Jde o první zlepšení dostupného internetu za posledních šest let. Nebylo proto o čem přemýšlet, "Telekom v novém" jsem vyzkoušel.

Výsledek je výborný, ale ne dokonalý. I moderní technologie totiž fyzice mohou vzdorovat jen do určité míry.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru