Informace o tom, že se Google snaží vrátit na čínský trh, nejsou nové. Už počátkem letošního roku prozradil japonský deník Nikkei, že Google spolupracuje s jednou z dceřiných společností holdingu Alibaba na mapové aplikaci pro čínský trh. V srpnu pak web Intercept vypustil zprávu o projektu Dragonfly, pod kterým se skrývá návrat Googlu na čínský trh internetových vyhledávačů.

Spolu s informací o plánované vyhledávací aplikaci pro čínské uživatele se objevily i interní zprávy o tom, že aplikace bude shromažďovat data o tom, co konkrétní uživatelé vyhledávají, a předávat je bez jakýchkoliv omezení čínskému partnerovi. Každý dotaz má být spojený s konkrétním člověkem prostřednictvím telefonního čísla, Google podle uniklých informací plánoval zaznamenávat také IP adresu zařízení, ze kterého dotaz přišel, a jeho geografickou polohu.

Nyní web Intercept přišel se zprávou, podle níž Google nutil zaměstnance, kteří získali přístup k neoficiální zprávě o chystaném čínském projektu a plánovali interní protesty, aby ji ze svých počítačů smazali. E-mail s požadavkem na odstranění citlivého materiálu podle adresátů obsahoval sledovací prvky, díky nimž vedení firmy zjistilo, zda dotčení zaměstnanci e-mail s požadavkem otevřeli.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru