Poslední měsíc není pro Huawei příliš příjemný. Čínský telekomunikační obr se stal terčem útoků ze stran bezpečnostních služeb hned několika zemí včetně České republiky. Médii zesilovaná kritika a varování před bezpečnostními riziky vykazují prvky obchodní války. Na pozadí je ale mnohem důležitější otázka – nakolik je Huawei hrozbou pro každodenní i tu kritickou komunikaci.

Odpověď není úplně jednoduchá a zaslouží si podrobné vysvětlení, které vyžaduje začít od počátku existence společnosti Huawei, jež se západním médiím ráda prezentuje jako moderní a nezávislá firma, která chce pouze rozvíjet inovace v oblasti technologií a vydělávat peníze.

Zrození a současnost Huaweie

V osmdesátých letech se čínská vláda rozhodla modernizovat své v té době zoufale zastaralé telekomunikace. A tak Ren Zhengfei, zástupce velitele ženijních jednotek čínské armády, v roce 1987 založil společnost Huawei. Podle hongkongského váženého časopisu Far Eastern Economic Review na to dostal od státní banky půjčku 5,8 milionu dolarů, i když to dnes společnost popírá.

Svou existenci začal Huawei tím, že prodával dovážené pobočkové ústředny. Zároveň dovážené ústředny prostřednictvím reverzního inženýrství zkoumal, aby během několika let začal vyrábět vlastní kopie. V devadesátých letech je Ren Zhengfei prodal svému bývalému zaměstnavateli, čínské Lidové osvobozenecké armádě, a vláda v Pekingu přijala politiku podpory vlastních výrobců v telekomunikacích místo závislosti na zahraničních dodavatelích. Jde mimochodem o podobné rozhodnutí, jaké prosazuje americká exekutiva nyní, když blokuje vstup Huaweie na trhy v USA.

Dnes je Huawei i bez prodejů do USA jeden z největších výrobců telekomunikační techniky na světě. Je po Samsungu druhým největším výrobcem smartphonů na světě (třetí místo patří Applu; Huawei ho překonal ve druhé polovině letošního roku). A je vůbec největším světovým dodavatelem infrastruktury pro mobilní sítě, letos předstihl společnost Ericsson.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru