Český telekomunikační úřad v pondělí na svém oficiálním profilu na Facebooku vydal pozoruhodnou zprávu, v níž varuje před otevřením textové zprávy z čísla 90409099 - že prý desítky Čechů musely zaplatit bezmála sto korun poté, co tak udělali. Odkazuje přitom na zprávu Televize Nova.

Původní zpráva je pozoruhodná především tím, jak je nekonkrétní. Obsahuje vágní vyjádření několika údajně postižených, aniž by bylo blíže specifikováno, o jakou zprávu konkrétně šlo a co se vlastně stalo. A celé je to samozřejmě nesmysl.

Za samotné otevření textové zprávy nikdy nic nezaplatíte. Neexistuje žádný mechanismus, jakým by odesílatel nebo mobilní operátor nebo kdokoliv mohl zjistit, zda jste zprávu přečetli, nechali nepřečtenou nebo třeba bez čtení smazali. Doporučení Martina Drtiny, mluvčího ČTÚ, podobné zprávy vůbec neotevírat, je tedy zcela neopodstatněné. 

ČTÚ následně na Twitteru v odpovědi na kritiku přiznal, že je záležitost složitější, samostatně ale upravené varování nezveřejnil. 

S naprostým minimem informací, které byly zveřejněny, lze jenom těžko dovozovat, co se vlastně stalo. Nicméně existuje několik mechanismů, které mohly být k vylákáním peněz použity. 

První možností je, že oběti nejenom že otevřely příchozí zprávu, ale také udělaly něco dalšího, co po nich zpráva chce. Například že na ni odpověděly způsobem, jaký požadovala. To je častý způsob útoku, využívá sociálního inženýrství, kdy vhodná formulace zprávy přiměje oběť reagovat způsobem, který ve skutečnosti znamená něco jiného, například že si objedná pravidelné předplatné nějaké služby. Zde ovšem nezáleží na tom, zda oběť zprávu otevře, nebo ne, ale zda udělá to, co je v ní požadováno, nevědoma si následků.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru