Záplaty jsou součástí nového operačního systému iPhone OS 3.0, který firma uvolnila.

"Pro iPhone je to opravdu velký počet záplat," řekl podle agentury Reuters odborník na bezpečnost počítačových systémů Dino Dai Zovi. Ten píše knihu, která se věnuje problematice prolomení zabezpečení u přístroje iPhone. Většina expertů se shoduje, že je velmi neobvyklé, aby Apple vydal tolik záplat najednou.

Analytici nicméně ještě musejí zjistit, zda se vůbec vyskytuje nějaký škodlivý software, který je namířen proti přístrojům iPhone. Apple totiž na trh mobilní komunikace vstoupil teprve před dvěma lety. Podle analytiků na Wall Street není třeba se zprávy o vysokém počtu záplat obávat a výrazně se nepohnul ani kurz akcií firmy.

Zranitelnost systému už se projevila u řady jiných technologických firem. Jejich odborníci se snaží držet krok před hackery, kteří jsou stále vynalézavější. Vždy, když se objeví slabé místo v zabezpečení, jsou hackeři připraveni nedostatku nějakým způsobem využít.

Konkurenční společnost Research in Motion nedávno vydala opravný program ke svému populárnímu komunikátoru BlackBerry. Zjistilo se totiž, že slabé místo v zabezpečení by mohlo hackerům pomoci získat nad přístrojem kontrolu a dostat se do podnikových počítačových sítí.

"Vzhledem k široké škále možností a různých funkčností, které má operační systém iPhone OS, není překvapivé, když Apple vydá bezpečnostní záplaty," poznamenala společnost Cross Research.

Hackeři zpravidla věnují nejvíce času a úsilí psaní programů, které útočí na počítače s operačním systémem Windows společnosti Microsoft. Ten je totiž nainstalován na více než 90 procentech všech počítačů, které ve světě existují. Analytici ale předpokládají, že se to změní, protože roste prodej mobilních přístrojů s novými operačními systémy, zatímco prodej počítačů se nyní snižuje.