Americký výrobce mikročipů Intel vytvoří dlouhodobou alianci s finskou společností Nokia, která je největším výrobcem mobilních telefonů na světě a významným dodavatelem sítí pro bezdrátovou komunikaci. Firmy se zaměří na vývoj nové technologie pro mobilní zařízení, což by pro Intel mohlo znamenat průnik na trh mobilní komunikace.

Aliance by měla znamenat, že Nokia se stane důležitým zákazníkem Intelu, od něhož bude odebírat čipy. Intel chce s Nokií vyvíjet architekturu jak pro mobilní zařízení, tak pro čipy.

Firmy by tak mohly propojit výkonné počítačové technologie s technologií širokopásmové komunikace. Neuvedly však, jaký druh bezdrátových produktů chtějí vyvíjet, ani kdy by se produkty mohly objevit na trhu. Intel v tiskové zprávě ale sdělil, že v rámci podmínek dohody od Nokie koupí práva k duševnímu vlastnictví k technologii rychlého bezdrátového přenosu.


Firmy také uvedly, že chtějí spolupracovat na projektech pro mobilní software na bázi Linux, který používá otevřeného kódu.

Aliance pomůže Intelu v boji s konkurencí 

Aliance by podle analytiků mohla znamenat velkou výhodu pro Intel v boji s konkurencí. Čipy pro bezdrátové přístroje vyrábí například americká společnost Qualcomm, která je lídrem trhu. Důležitým hráčem je ale i další americká společnost Texas Instruments, která je významným dodavatelem také pro Nokii.

"Intel už má alespoň nohu ve dveřích. Je to důležitý a strategický zákazník," řekl k alianci s Nokií analytik společnosti Gartner Jon Erensen. Oznámené partnerství je podle Erensena pro Intel způsob, jak se dostat na trh smartphonů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru