Velcí výrobci se podle EK zavázali k zajištění kompatibility nabíječek prostřednictvím mikro-USB konektorů. Ke spotřebitelům v EU by se nové telefony umožňující připojení nabíječky prostřednictvím mikro-USB konektoru měly dostat během roku 2010.

V současné době existuje v EU velké množství typů nabíječek pro mobilní telefony. S mnohými z nich lze nabíjet jen jeden určitý mobilní telefon. Téměř každá domácnost podle EK vlastní sbírku již zbytečných nabíječek. Staré nabíječky v současnosti představují několik tisíc tun odpadu ročně.

Memorandum o porozumění, které by tento stav mělo změnit, podle eurokomisaře Güntera Verheugena podepsala například společnost Nokia, Sony Ericsson, Motorola, Samsung a další společnosti. Ty pokrývají dodávku mobilních telefonů na evropský trh z 90 procent.

"Lidé nebudou muset vyhodit svou starou nabíječku v momentě, kdy si koupí nový mobilní telefon," řekl Verheugen s tím, že Evropané v současnosti používají 350 milionů až 450 milionů mobilů.

Podle výkonného orgánu unie budou moci lidé i při používání nové generace mobilů používat své staré nabíječky, a to prostřednictvím adaptéru.

EK si od uzavřené dohody s výrobci mobilů slibuje, že ulehčí životnímu prostředí, které nyní zatěžují tisíce tun elektronického odpadu. Memorandum o porozumění by časem mělo být doplněno o novou normu EU. Díky ní by mělo být zaručeno bezpečné použití nových mobilních telefonů a mělo by se předejít problémům s rádiovým rušením.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru