Zkušební vysílání ČT1 HD bude podle serveru dostupné všem zákazníkům satelitních služeb Skylink a CS Link, kteří mají satelitní přijímače vhodné pro příjem programů v HD kvalitě. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele Jiřího Janečka Česká televize na začátku nepočítá s celodenním vysíláním ve vysokém rozlišení, ale půjde o několik hodin denně.

"Řádné vysílání HDTV ze satelitu ČT plánuje až s přenosy ze zimní olympiády ve Vancouveru v roce 2010," uvedl Štěpán Janda z tiskového odboru ČT. "Ještě před zimní olympiádou bude od září 2009 probíhat zkušební HDTV vysílání satelitní cestou," dodal.

Česká televize bude ve vysokém rozlišení vysílat pořady, které souběžně půjdou ve standardní kvalitě na ČT1, ČT2 nebo ČT4. Mezi programy bude podle Jandy satelitní HDTV přepínat a prostor mezi pořady pravděpodobně vyplní vlastní propagace.

"Česká televize se tak zařadí mezi ostatní evropské televize veřejné služby, které s HDTV vysíláním začínají. Kvalita PAL rozlišení je pro dnešní velkoplošné zobrazovače již naprosto nevyhovující. Navíc Evropská vysílací unie (EBU) i další producenti požadují pro mezinárodní výměnu a prodej pořadů již jen HD rozlišení," uvedl Janda.


Na satelitu bude ČT 1 ve vysokém rozlišení vysílat na pozici 23,5 stupně východně. Příjem programu ČT 1 HD nebude zpoplatněn, kvůli vysílacím právům ale bude zakódovaný a přístupný pouze prostřednictvím dekódovacích karet.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru