Testování začne v okolí sídla T-Mobilu na pražských Roztylech a do konce roku plánuje v Praze firma komerční spuštění.

Dosud T-Mobile nabízel pouze čistě datovou variantu UMTS pod označením 4G pro mobilní připojení počítačů. Nová síť UMTS FDD nabízí i hlasové služby a internet pro mobilní telefony a její nadstavba HSPA umožňuje datové přenosy až 14,4 Mbit/s, což je rychlost srovnatelná s ADSL či kabelovým internetem.

T-Mobile se dlouho klasickému UMTS bránil a sázel spíše na další generaci pod označením LTE. Její start se ale neočekává před rokem 2012. "Poptávka po datových službách v Česku neustále roste. Proto je pro nás vybudování 3G sítě jednou z hlavních priorit, a to i v současné době, která přináší pro obor telekomunikací řadu výzev," uvedl generální ředitel T-Mobilu Roland Mahler.

Konkurenční operátoři Telefónica O2 a Vodafone svěřili většinu pokrytí UMTS čínské firmě Huawei. Ta T-Mobilu nedávno modernizovala síť GSM. "Nokia Siemens Networks patří mezi dodavatele technologií pro celou mobilní část skupiny Deutsche Telekom, to je pro nás zárukou, že nabídneme našim zákazníkům služby té nejvyšší kvality," dodal Mahler.

Zatímco T-Mobile ani Vodafone své další záměry s šířením pokrytí UMTS neoznámily, Telefónica O2 chce do dvou let pokrýt 20 až 30 tuzemských měst. Nyní pokrývá devět největších měst.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru