Asi 65 procent akcií Skype převezmou soukromí investoři v čele se společností Silver Lake a dále firmy Index Ventures, Andreessen Horowitz a Canada Pension Plan Investment Board. eBay si ve Skype nechá 35procentní podíl. Celkovou sumu, kterou za Skype zaplatí je 2,75 miliardy dolarů (zhruba 49,1 miliardy Kč).

eBay dostane 1,9 miliardy dolarů hotově, na 125 milionů dolarů bude mít od kupujících směnku. eBay si ve Skype nechá 35procentní podíl. Kontrakt by měl být uzavřen ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. 

Skype vznikl před pěti lety jako skandinávská společnost, kterou založili Švéd, Dán a skupina estonských programátorů. Společnost nabízí místní i mezinárodní telekomunikační spojení přes internet. Klienti Skypu si mohou mezi sebou telefonovat zdarma, což pomohlo ke značnému rozšíření služby.

V České republice má Skype kolem tří milionů uživatelských účtů. Vzhledem k počtu internetových přípojek patří Češi podle firmy k největším uživatelům programu na světě.

Společnost eBay koupila Skype za 2,6 miliardy dolarů (zhruba 46 miliard korun) v říjnu 2005. Doufala, že uživatelé jejího internetového trhu budou využívat službu ke komunikaci. Její naděje se však nenaplnily.

V poslední době ohrožuje budoucnost Skypu i soudní spor mezi společností Joltid, v níž se Skype zrodil, a společností eBay. Joltid si stěžuje, že Skype porušil licenční smlouvu k používání softwaru, na němž Skype běží, a chce ji ukončit. Skype proto podal proti společnosti Joltid ve Velké Británii žalobu, která má ukončení licenční smlouvy zabránit. Joltid kontroval tím, že začal ukončení licence vyžadovat rovněž soudně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru