Chování Palmu, který se opakovaně pokusil obejít překážky nastavené Applem, pokárala i odvětvová organizace USB Implementers Forum (USB-IF).

Palm si na jednání Apple u fóra USB stěžoval. Výsledkem ale bylo, že mu ředitel fóra Traci Donnell udělil výtku za nelegální použití kódu Apple.

Telefon Pre za 200 dolarů šel na trh v červnu jako přímý konkurent telefonů iPhone od Applu, které na iTunes přístup mají. Pre se tak stal prvním přístrojem s přímým připojením na iTunes, který Apple nevyrobil. Na iTunes se napojil v podstatě předstíráním, že je iPod či iPhone.

Apple poté upravil software v iTunes, a mobily Pre tak od své webové hudební prodejny odřízl. Palm se nevzdal a obešel to pomocí připojení k počítači. S posledními verzemi iTunes ale tyto telefony stejně nepracují.

Palm si pak u fóra USB stěžoval na to, že Apple zneužívá kód počítačového vstupu USB na blokování rivalů. Organizace ale v dnešním dopise pro oba podniky firmě Palm za pravdu nedala. Palm podle USB-IF porušuje její pravidla.

Dopis také varuje Palm, aby se nepokoušel znovu kód Apple obejít další úpravou softwaru. Palm ve své stížnosti naznačil, že se k tomu chystá. USB-IF proto Palm požádala, aby své plány do týdne vyjasnil.

Tiskový mluvčí společnosti Palm vysvětlil, že se podnik na fórum USB firem obrátil v přesvědčení, že by spotřebitelé měli mít možnost volby, jak budou používat svá vlastní média, pokud neporušují autorské právo. Mluvčí dodal, že Palm dopis od fóra prostuduje a odpoví na něj. Mluvčí Apple se k věci nechtěl nijak vyjádřit.

Komplikace kolem iTunes je součástí větší bitvy mezi Apple a Palmem, jehož předseda a generální ředitel Jon Rubinstein byl kdysi jedním z manažerů Applu a dohlížel na iPod.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru