Net tablety si podle očekávání Deloite pořídí desítky milionů lidí. Tato zařízení jsou výhodnější než chytré telefony, které jsou pro sledování videa nebo prohledávání informací na internetu malé, nebo než notebooky, netbooky a ultra tenké osobní počítače, které jsou příliš těžké nebo nákladné.

V roce 2010 bude také větší zájem o stanice bez disků, nazývané tenký klient. Prodej tohoto terminálu ale nepřevýší prodej klasických počítačů. Do pěti let by mohly tenké klienty získat ve firmách podíl kolem deseti procent.

"Vzestup net tabletů by mohl omezit růst rodícího se trhu elektronických čteček. Podle našich předpovědí bude mnoho rozhodnutí firem v oblasti nákupu pro rok 2010 vycházet více z preferencí jednotlivých zaměstnanců než z tradičních kritérií oddělení IT," uvedl vedoucí skupiny pro technologie, média a telekomunikace regionálního zastoupení Deloitte Dariusz Nachyla.

U smartphonů bude dominovat mobilní vyhledávání

Na trhu tzv. chytrých mobilních telefonů s operačním systémem bude v roce 2010 zaujímat dominantní postavení mobilní vyhledávání. Do konce roku 2010 bude vyhledávání jednou z pěti nejvyužívanějších aplikací smartphonů.

Vyhledávání bude hrát klíčovou roli v budoucích mobilních platformách. "Vzrůstající význam vyhledávání prostřednictvím mobilní technologie pravděpodobně vyvolá ostrou konkurenci mezi poskytovateli vyhledávacích služeb. Ve střednědobém horizontu však tomuto prostoru může dominovat pouze jeden nebo dva hráči," dodal Nachyla.

Volání přes internet se stane běžné

Odborníci z Deloitte předpokládají, že ze specializované služby mobilního hlasového volání pomocí internetových protokolů (VoIP) se stane běžný produkt. Mobilní služby VoIP by měly do konce roku 2010 mít desítky milionů uživatelů.

Mobilní sítě s téměř 600 miliony mobilních širokopásmových připojení by se v roce 2010 mohly dočkat bezdrátové obdoby dopravního kolapsu. Telekomunikační technologie, které mohou zvýšit výkonnost stávajících bezdrátových sítí, by proto měly zaznamenat silnější růst než celkové výdaje na informační technologie.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru