Americká společnost Google představila překladač textů využívající fotoaparát mobilního telefonu. Uživatel si vyfotí telefonem text a přístroj jej přeloží.

Dosud mobilní telefony založené na platformě Google umožňovaly například hledání objektů podle vyfocených obrázků nebo hlasových povelů. Hlasové vyhledávání v angličtině představila firma před rokem, nyní přidala zadávání hledaných hesel v němčině.


Podle výkonného ředitele Erika Schmidta roste trh takzvaných chytrých telefonů o třetinu ročně a během tří let jejich prodej překoná počet prodaných PC. Google nyní prodává kolem 60 tisíc telefonů s vlastním operačním systémem Android denně.

Google nepřistoupí na výzvu telekomunikačních operátorů, aby platil za své uživatele, kteří stahují videa a zatěžují sítě velkým množstvím dat. Operátoři v čele s Telefónikou přitom arguentovali vysokými investicemi, které budování infrastruktury vyžaduje.

"Platit nebudeme. Generujeme operátorům provoz v jejich sítích a to je pro ně slušný byznys," řekl Schmidt. Zároveň uvedl, že Google se nechce stát poskytovatelem připojení k internetu.

Podle Schmidta je na trhu místo pro otevřené mobilní platformy, kterou reprezentuje například Android nebo MeeGo Nokie a Intelu, ale i pro systémy, jejichž výrobci zdrojový kód pro tvorbu aplikací nesdílejí.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru