Zatímco ještě během roku 2008 si u největšího poskytovatele Telefóniky O2 odhlásilo pevnou linku 207 tisíc lidí, za loňský rok "odpadlo" o třetinu lidí méně. O2 má tak podle aktuálních výsledků 1,77 milionu zákazníků na pevné lince.

"Za přežívání pevné linky mohou především nové služby, které k ní operátoři přidávají. U operátora O2 k tomu také přispělo, že se operátor rozhodl nabízet připojení k internetu bez paušálu za telefon," říká odborník na mobilní technologie Michal Hron.

Internet přes pevnou linku láká nové zákazníky

Kouzlo pevného připojení už ale objevují i ostatní operátoři, které láká především pevný internet. T-Mobile díky němu už nalákal na svou pevnou linku padesát tisíc zákazníků.

Na hlas po "drátě" slyší i klienti kabelového operátora UPC. Ten za poslední rok zaznamenal čtyřicetitisícový nárůst uživatelů a nyní jeho pevnou linku využívá více než 166 tisíc zákazníků. "Když UPC začínalo v roce 2006 s telefony, všichni se smáli - dnes se pro firmu ukazuje jako strategický krok," říká mluvčí UPC František Malina. Pevným linkám pomáhá i fakt, že firmy zavádějí limity na mobily a podporují volání z pevných linek.

Zisky rostou i v krizi

I v krizi se ale operátorům daří lákat nové klienty. A to i v situaci, kdy je v Česku už více než 14 milionů aktivních SIM karet.

Jen Telefónice se podařilo získat během loňského roku na své služby více než 142,5 tisíce nových zákazníků a dostala se na hranici 4,95 milionu účtů.

Konkurenčnímu T-Mobile se loni podařilo získat jen 43 tisíc nových klientů. I přesto však stále drží s celkovým počtem klientů větším než 5,46 milionu mezi operátory prvenství.

T-Mobilu se navíc podařilo zvýšit počet lukrativnějších tarifních klientů, kterých má dnes už 2,66 milionu. Vodafone loni zvýšil počet zákazníků o 114 tisíc na 3,006 milionu klientů. Vodafone však dosud těžil z toho, že jeho zákazníci utrácí nejvíce peněz. V průměru 514 korun měsíčně. Stejným číslem se však za loňský rok může chlubit i Telefónica. T-Mobilu naopak průměrná útrata klesla z pětistovky na 464 korun.

Krize ale operátorům výrazně příjmy nesnížila. Telefónica O2 loni zvýšila čistý zisk na 11,67 miliardy korun. Celkem tak na dividendách vyplatí 12,9 miliardy korun. "Čtyřicet korun na akcii představuje solidní devítiprocentní výnos," uvedl nový generální ředitel tuzemské Telefóniky Luis Antonio.

Konkurenční T-Mobile zveřejnil pouze hrubý zisk, který se vyšplhal na 16,2 miliardy korun při o pět procent nižších výnosech 31,5 miliardy. Společnost chce letos vsadit především na další rozvoj pevných a širokopásmových mobilních datových služeb. Prostor pro růst vidí operátor v nových produktech, jako jsou mobilní reklama a platby. Letos už začal, stejně jako Telefónica a Vodafone také nabízet neomezené volání za paušál a připravuje speciální tarify k rychlému mobilnímu připojení.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru