Na 4157 vystavovatelů ze 68 zemí světa zde představuje až do soboty své novinky z oblastí mobilní komunikace, počítačů a internetu. Poprvé se této akce účastní i internetoví giganti Google a Amazon. Chybět nebudou ani Češi.

K hlavním tahákům mají patřit smartphony, mobilní telefony nové generace, pomocí nichž mohou uživatelé odkudkoli surfovat po internetu. Ty zapadají i do motta letošní přehlídky Propojené světy (Connected Worlds), jež podle pořadatelů symbolizuje postupně mizející hranice mezi prací a volným časem stejně jako mobilními a stacionárními technologiemi.

Vedle mobilního internetu by se v Hannoveru měla pozornost také soustředit na takzvaný cloud computing, který umožňuje spouštění počítačových aplikací nebo ukládání dat přímo na internetu. Tuto službu už nabízejí společnosti Amazon, IBM nebo Google. Provozovatel nejpoužívanějšího webového vyhledávače na světě při své premiérové účasti představí například svůj program Street View.

Návštěvníků i vystavovatelů ubývá

Stejně jako loni se CeBit musí vyrovnat s odlivem vystavovatelů. Jejich letošní počet je navzdory 300 nováčků a návratu asi stovky renomovaných firem jako AMD, Motorola, Sony Ericsson či Telefónica nejnižší za posledních 20 let. Ještě v roce 2001 jich bylo přes 8000 a na jejich výrobky se do Hannoveru přišlo podívat 850 tisíc návštěvníků. Loni do výstavní haly zavítalo 400 tisíc lidí a odborníci očekávají, že letos počet zájemců z odborné a laické veřejnosti klesne i pod tuto hranici.

Ústup ze slávy hannoverského veletrhu znalci přičítají konání řady specializovaných akcí, s nimiž musí CeBit soupeřit. Spotřební elektronika má svoji každoroční Consumer Electronics Show v Las Vegas, mobilní telekomunikační technologie se v únoru představují na veletrhu v Barceloně a v samotném Německu Hannoveru konkuruje berlínský veletrh zábavní a spotřební elektrotechniky IFA nebo Games Convention v Lipsku.

Negativní trend posledních let se organizátoři tento rok pokusí zvrátit například zaměřením na hudbu a hudební průmysl. V tematické sekci CeBit Sounds se uskuteční koncerty, bude se debatovat o digitalizaci hudby a poprvé se na veletrhu představí například japonský výrobce nástrojů Roland. Prostor dostanou i ekologicky šetrné IT technologie.

Češi na CeBitu

CzechInvest se na letošním ročníku veletrhu zaměřuje na české IT dodavatele a na domácí výzkum a vývoj. Agentura vystoupí také na fóru Flat World, které se v rámci CeBitu věnuje globalizaci a růstu významu menších firem a rozvíjejících se trhů. Speciální prostor bude v této oblasti patřit vývojovým IT projektům Masarykovy univerzity, katedře kybernetiky Českého vysokého učení technického nebo vznikajícímu IT centru excelence Baťovy univerzity ve Zlíně.

Veletrh zahájil Zapatero s Merklovou

Partnerskou zemí letošního ročníku je Španělsko. Jeho premiér José Luis Zapatero v pondělí večer společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou hannoverský veletrh slavnostně zahájil. Merkelová v reakci na klesající prestiž přehlídky při této příležitosti prohlásila, že se německá vláda zasadí za to, aby se CeBit dožil i 50. narozenin, a to stále jako největší veletrh na světě.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru