HP převezme ztrátového amerického výrobce PDA a "chytrých" mobilních telefonů za 1,2 miliardy dolarů (asi 23,2 miliardy Kč). Největší světový výrobce počítačů sází na to, že bude schopen oživit kdysi předního výrobce mobilních telefonů a sám profitovat z expanze na prudce rostoucím trhu vyspělých přístrojů.

Společnost Palm byla kdysi na mobilním trhu průkopníkem, pak ji ale předstihly produkty jako Blackbery od firmy RIM a iPhone od Applu. Vloni se Palm s mobilními telefony Pre a Pixi, používající původní operační systém webOS, pokusil o comeback. Ačkoli byly telefony dobře hodnoceny odborníky, srdce zákazníků si příliš nezískaly.

HP chce akvizice jednoznačně využít k tomu, aby zlepšil svou pozici mezi výrobci mobilních zařízení. Koupě Palmu sice podle pozorovatelů bezprostředně neohrozí Apple ani RIM, může však zvýšit tlak na finskou Nokii, americkou Motorolu a další výrobce, kteří se snaží do tohoto segmentu vstoupit.

Někteří analytici však vyjadřují vůči této akvizici skepsi: "Jestliže chce HP hrát na trhu mobilů globální roli, pak utratit 1,2 miliardy dolarů za Palm není to pravé," řekl agentuře Reuters šéf firmy Strand Consult John Strand.

Podle analytičky společnosti Gartner Caroliny Milanesiové nelze v krátké době žádné převratné změny na evropském trhu čekat. "Zřejmě budou smartphony Palm víc vidět na trhu. HP bude mohl mnohem více investovat do reklamy. To pomůže růstu prodeje a zvýšení zájmu vývojářů pro tvorbu aplikací pro Palm," dodala.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru