Škodlivost záření z mobilních telefonů nebyla prokázána, a jejich výrobci se proto obávají, že je nová norma poškodí. Podle sanfranciské radnice ale spotřebitelé mají právo na informace.

"Tento údaj je beztak veřejně dostupný, pokud hledáte dostatečně pečlivě. Myslíme si, že spotřebitel, pro kterého je důležitý, by měl mít možnost najít ho snáze," uvedl mluvčí města Tonny Winnicker.

Prodejci podle nového zákona musejí vedle mobilních telefonů umisťovat informace o množství záření, jež při jejich používání absorbuje uživatelovo tělo. Jedná se o tzv. specifickou míru absorpce (SAR, zkratka z anglického Specific absorption Rate). Udává se ve W/kg.

Mobilní telefony procházejí testy na SAR a naměřené množství produkované jednotlivými typy telefonů musí být zveřejněno v informačním materiálu k výrobku. Tyto hodnoty se u jednotlivých telefonů liší, ve Spojených státech ale nesmí u žádného mobilu překročtt 1,6 W/kg.

Podle mluvčího zájmového sdružení mobilního průmyslu CTIA Johna Wallse ale zdůraznění tohoto údaje může v konečném důsledku zákazníky zmást. "Jsme toho názoru, že drtivá většina vědců se shodne na tom, že mobilní zařízení nemají nepříznivý dopad na zdraví," uvedl.

Podobný zákon jako San Francisko se nedávno snažili přijmout v Kalifornii, v tamním Senátu ale neprošel. Ve státě Maine zase v březnu zákonodárci odmítli návrh, podle kterého mělo být na mobilních telefonech podobné varování jako na krabičce cigaret. Podle NYT lze neúspěch těchto iniciativ vysvětlit právě nedostatkem důkazů, že mobilní telefony představují zdravotní riziko.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru