Tři tuzemští mobilní operátoři zvýší maximální cenu platby prostřednictvím SMS z dosavadních 99 korun na 600 korun, později to může být až 999 korun. Operátoři se rozhodli zrušit dosavadní stokorunový strop, aby vyšli vstříc poptávce firem a měst, které tento způsob platby využívají. Přesné datum, kdy ke změně dojde, mají upřesnit v září. Uvedly to páteční Lidové noviny (LN).

"Pravděpodobně od listopadu letošního roku dojde k navýšení maximální částky, kterou lze zaplatit prostřednictvím SMS, a to z 99 korun až na 600 korun," řekl manažer mobilních plateb T-Mobile Vít Šoupal. Do budoucna by to však podle něj mohlo být ještě o 400 korun víc.

Důvodem je podle operátorů zejména poptávka firem. Mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický potvrdil, že o platby mobilním telefonem je zájem a zvýšení cenové hladiny takzvaných Premium SMS by rozšířilo nabídku služeb, za něž je možné takto platit. Zájem potvrdil například Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Z pohledu zákazníka se nic nezmění. Čísla pro objednání služeb zůstanou stejná, změní se pouze čísla, ze kterých budou zprávy doručovány, dodal Šoupal. "Na straně operátorů a poskytovatelů služeb dojde k přečíslování v průběhu jedné noci. A to tak, že poslední trojčíslí z osmimístného čísla bude určovat cenu v korunách," uvedl Šoupal.

Jen v minulém roce přes tuzemské operátory protekly SMS platby za jednu a čtvrt miliardy korun. Šestinásobné zvýšení jejich maximální výše by mělo v příštím roce znamenat další výrazný nárůst. Odborníci upozorňují také na fakt, že nový systém bude znamenat i podstatně vyšší hrozbu zneužití, napsaly LN.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru