Společnost Research In Motion (RIM) stojí před těžkou volbou: vzdát se své unikátně zabezpečené sítě, nebo odejít ze Saudské Arábie, kde její chytré mobily BlackBerry používá 700 tisíc lidí? Podle posledního vývoje se zdá, že se kanadská firma rozhodně spíše pro to první.

Nejprve v úterý saudské regulační úřady oznámily, že BlackBerry zatím nezakáží, neboť jednání s výrobcem se vyvíjí příznivě. A vzápětí agentura Reuters s odvoláním na zdroje blízké rozhovorům uvedla, že představitelé RIM souhlasili s předáním kódů, které by saudským tajným službám a ministerstvu vnitra umožňovaly vstup do unikátně zabezpečené sítě.

Zástupci Sauské Arábie ani RIM zatím informaci nekomentovali.

Saúdské Arábie je jednou ze zemí, které se obávají bezpečnostních rizik. RIM totiž využívá jinou komunikační síť než ostatní mobilní operátoři, rozdíl je hlavně v šifrování dat, které úřadům neumožňuje, aby vstupovaly do sítě. Vlády si pak stěžují, že nemohou bojovat s ilegálními aktivitami, například s terorismem.

Saúdové dali kanadské firmě čas jen do minulého pátku, aby se s nimi dohodla na jiných podmínkách provozu své komunikační sítě. Úřady v sobotu ultimátum prodloužily o 48 hodin a v úterý oznámily, že BlackBerry je možné v Arábii používat i po uplynutí této lhůty. Telekomunikační úřad nicméně dál jedná s tamními mobilními operátory o případném přenosu dat z BlackBerry přes jejich servery.


BlackBerry patří do kategorie takzvaných chytrých telefonů, které mají operační systém. Na rozdíl od společností Nokia nebo Apple, které vyrábějí podobné přístroje, má ale RIM kontrolu nad svou sítí i nad šifrovací technologií přenosu dat. Díky tomu je BlackBerry oblíbeným přístrojem mezi manažery, kterým záleží na bezpečné komunikaci.

Přístupu do sítě BlackBerry se vedle Saúdské Arábie domáhají například i Spojené arabské emiráty, Indie nebo Libanon. Emiráty chtějí síť BlackBerry blokovat od 11. října, pokud se s firmou nedohodnou na přístupu.