Telekomunikační operátoři zřejmě od roku 2013 budou moci šířit internet prostřednictvím frekvencí, které nyní slouží analogovému televiznímu vysílání. Počítá s tím návrh, který dnes předložila Evropská komise. Cílem je, aby všichni Evropané včetně těch z nejodlehlejších venkovských oblastí měli přístup k rychlému internetu.

Komise by chtěla, aby do roku 2013 bylo internetem pokryto prakticky celé území Evropské unie, přičemž do roku 2020 by mělo jít o vysokorychlostní sítě, rychlejší než 30 megabitů za vteřinu. Každý druhý Evropan by pak měl podle jejích plánů mít na konci desetiletí rychlost převyšující 100 megabitů za vteřinu.

Rozšíření rychlého internetu bude stát podle odhadů komise 180 až 270 miliard eur (4,4 až 6,7 bilionu korun).

Na konci loňského roku mělo možnost připojení k internetu v průměru kolem 94 procent Evropanů, avšak v zemědělských a dalších odlehlých oblastech to bylo méně než 80 procent.

Podle Bruselu by v oblastech, kde je instalace pevného vysokorychlostního připojení z technického nebo z finančního hlediska složitá či drahá, měly vzniknout bezdrátové vysokorychlostní sítě.

Opatření, které dnes komise představila, by musely pro vstup v platnost ještě potvrdit členské země a také europoslanci. V případě využití současné frekvence používané k šíření televizního signálu by mohly platit podle návrhu komise určité výjimky zdůvodnitelné technickými aspekty; tehdy by se frekvence operátorům otevřela až v roce 2015.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru