To je ke cti výrobce i Microsoftu, na druhou stranu do oficiálního uvedení produktů na trh zbývá jen pár týdnů, takže se není čemu divit. Vzhledem k obecné dohodě výrobců a Microsoftu, nenaleznete v těchto prvních dojmech specifikace telefonu a ani přesný popisu jednotlivých funkcí.

Naživo vypadá Windows Phone 7 úplně jinak než na obrázcích nebo animacích. Jednobarevné čtverce a obdélníky, které nabízejí rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím telefonu, na obrázku nikoho neohromí. Když ale máte telefon v ruce a začnete s ním pracovat, vrátí se pocit, který měla většina majitelů iPhonu před třemi lety. Nadšení z něčeho nového a netradičního. Výborně to funguje a navíc to dobře vypadá díky tomu, jak rychle a plynule telefon reaguje na každý pohyb prstu. Kdyby s takovým řešením přišel Microsoft do jednoho roku po nástupu iPhonu, nejspíš by na trhu vůbec nevznikl prostor pro dramatický nástup Androidu.

Vždy propojen

Stejně jako u telefonů s Androidem začíná Microsoft svůj vztah s uživatelem telefonu s Windows Phone 7 registrací, která telefon propojí s online službami. Redmondský obr v tomto případě potvrzuje, že to s otevřením se světu myslí vážně. Kromě vlastní “sociální sítě” Windows Live umožňuje propojení telefonu s účtem u Google nebo na Facebooku či jakýmkoliv e-mailem. Nechybí ani možnost napojení se na firemní e-maily na Exchange serveru.

Základní nastavení telefonu je otázkou několika sekund, další možnosti se otevírají až posléze tak, jako u konkurenčních platforem. Měnit lze v podstatě vše od tapet přes barvy používané na hlavní obrazovce až po individuální vyzvánění. Příjemné je, jak Windows Phone 7 pracuje s kontakty. Pod čtverečkem s nápisem “Lidé” se skrývají nejen klasické kontakty nakopírované třeba ze SIM, ale také přístup ke všem přátelům v sociálních sítích. Pokud je na Facebooku k dispozici telefonní číslo, dá se na něj zavolat. A pokud máte stejného člověka v kontaktech na Gmailu, na SIM kartě a na Facebooku či jinde, umí všechny výskyty propojit do jednoho zobrazení, které nabízí všechny kompletní informace ze všech dostupných zdrojů.

Podobných detailů je v telefonu spousta a na první a ani na druhý pohled nemá nový operační systém nic společného s klasickými Windows Mobile. Vše lze ovládat prstem, dokonce i funkce nejnovější verze kancelářského balíku jsou tak trochu schované mimo hlavní obrazovku - ale v telefonu nechybí. To dává v základním nastavení telefonu Microsoftu výhodu nad konkurencí - plnohodnotné kancelářské aplikace jsou zatím na ostatních platformách placené.

Windows Phone 7Windows Phone 7Windows Phone 7Windows Phone 7

Pohledy na displej smartphonu běžícího pod Windows Phone 7

Zábava s nadhledem

Windows Phone 7 v mnoha okamžicích připomíná iPhone jako etalon celé kategorie chytrých telefonů. Intuitivní ovládání, plynulé animace, vyladěná platforma, to vše platí pro iPhone stejně jako pro předprodukční telefon  Windows Phone 7. A kde to ještě platí? V oblasti multimédií. Microsoft totiž pro novou mobilní platformu využil základ, který vytvořil, když chtěl konkurovat iPodům. Přehrávač Microsoft Zune se v Česku nikdy neprodával, ani v USA se nestal hitem, ale to nijak nesnižuje jeho kvality. Přehrávání hudby a videa je jednoduché, navíc to ale vypadá, že Microsoft chce v Evropě nabídnout přístup k nákupu hudby a videa a možnost neomezeného přístupu k hudbě formou měsíčního pronájmu. Velice pravděpodobné ale je, že se to kvůli regionálním omezením netýká českých zákazníků.


Další zajímavou kapitolu spojenou s platformou Windows Phone 7 představují hry. Microsoft už dávno oznámil, že telefony budou propojené se službou Xbox Live, kterou využívá více než 20 milionů lidí, kteří mají herní konzoli Xbox 360. Podpora Xboxu v telefonech má umožnit komunikaci s přáteli a možnost hrát na telefonu hry spojené s tituly pro Xbox 360. Hry na obou platformách si mezi sebou budou vyměňovat data podobně, jako to probíhá u Sony PlayStation 3 a kapesní Sony PlayStation Portable. V praxi to znamená, že třeba automobil, který hráč dostane jako odměnu ve hře na telefonu, může po synchronizaci dat používat i ve hře na Xboxu 360.

Samotný telefon

Kvůli výše zmíněné dohodě Microsoftu a výrobců nemůžeme prozradit skoro nic. Telefon s Windows Phone 7 však musí splňovat celou řadu parametrů nastavených Microsoftem. Tímto krokem chce firma zajistit, aby všechny aplikace fungovaly bez problémů na jakémkoliv přístroji.

Mezi požadavky Microsoftu patří například tři ovládací tlačítka pod displejem, kapacitní displej, GPS, Bluetooth nebo samostatné tlačítko pro ovládání fotoaparátu. Samozřejmostí pak má být dostatečný výkon a kapacita operační paměti přístrojů.

Podrobné informace o celé platformě, výsledky delšího testování a představení prvních telefonů s Windows Phone 7 na českém trhu přinesou Hospodářské noviny v následujících týdnech.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru