O úspěchu a neúspěchu operačních systémů pro mobilní telefony rozhoduje dostupnost aplikací. Nové paradigma zavedl Apple s příchodem telefonu iPhone a důležitost aplikací stále roste. Aktuální čísla společnosti IHN (iSupply) ukazují, že i přes tlak konkurence si Apple udržuje v oblasti prodeje aplikací obrovský náskok.

Kalifornské firmě patří 82,7 procent globálního trhu s tržbami ve výši 1,782 miliardy dolarů, tedy asi 32 miliard korun. iPad se na prodeji aplikací podílel 20 procenty, zbylých 80 procent mají na svědomí iPhony všech generací spolu s multimediálními přehrávači iPod Touch.

Obrat Apple AppStore se za uplynulý rok více než zdvojnásobil, za rok 2009 zaznamenal Apple tržby ve výši 769 milionů dolarů. I přes výrazný růst došlo ke snížení tržního podílu Apple, veškerá konkurence dokázala z výrazně menších čísel růst ještě dynamičtěji. O 360,3 až 861,5 procent za rok, čím vyšší tempo růstu, tím nižší byl výchozí tržní podíl.

Největším skokanem se stal Android Market od Google, v roce 2009 zaznamenal tržby 11 milionů dolarů, za rok 2010 už to byly 102 miliony. S meziročním nárůstem obratu o 861,5 procenta získal Google 4,7 procenta trhu. Ani tento růst ale nestačil na lepší než čtvrtou pozici.

Před Google se dostal online obchod Ovi od Nokie. Ta v roce 2009 utržila za aplikace 13 milionů dolarů, o rok později to už bylo 105 milionů. To stačilo na 4,9 procenta trhu s mobilními aplikacemi při meziročním růstu o 719,4 procenta.

Druhé místo patří kanadské společnosti RIM, která vyrábí chytré telefony Blackberry určené zejména do firemního sektoru. Už v roce 2009 zaznamenal RIM obrat 36 milionů dolarů. Za rok 2010 příjmy z prodeje aplikací vzrostly o 360,3 procenta na 165 milionů dolarů, se kterými RIM ovládá 7,7 procenta trhu. Zajímavé je, že podíl všech tří konkurentů Apple vzrostl shodně meziročně o 3,4 procenta.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru