Kanadská společnost RIM, která ještě před několika lety ovládala trh s chytrými telefony v USA, se snaží vrátit do hry s novým tabletem. PlayBook má úhlopříčku 17,78 cm (7palců), nový operační systém, dvě HD kamery, dvoujádrový procesor a výborný displej. Podle drtivé většiny zahraničních recenzentů ale není důvod teď za PlayBook utrácet peníze. 

České zájemce to nemusí tolik trápit, PlayBook do Evropy podle informací iHNed.cz jen tak nezavítá, a pokud ano, tak pouze formou šedého dovozu. Prodávat jej nejspíše nebudou ani mobilní operátoři, i když mají v nabídce telefony BlackBerry od stejného výrobce.

RIM Playbook

Nehotový prototyp

Hlavní výtky recenzentů se týkají nenaplněných slibů a chybějících základních slibů. Zásadní je nepřítomnost nástrojů pro práci s elektronickou poštou a kontakty. RIM se na trhu prosadil perfektním zpracováním komunikačních služeb s vysokou úrovní zabezpečení (a pohodlnou klávesnicí na telefonech), tablet od stejné firmy ale právě v této oblasti selhává. Majitelé telefonů BlackBerry mohou spárovat telefon s tabletem a pracovat s e-mailem ze svého BlackBerry. „RIM právě pustilo na trh BlackBerry, které neumí e-mailovat. V pekle musela začít bruslařská sezóna,“ poznamenal ve své recenzi pro New York Times David Pogue.

PlayBook navíc míří na trh i bez kontroverzní podpory aplikací pro Android, na kterou se mnozí těšili. Tato funkce přijde, stejně jako modely s 3G a 4G datovými moduly až v následujících měsících, RIM navíc umožní stahování aplikací pro Android pouze z vlastního online obchodu, i když tento krok dává vzhledem k minimálnímu zabezpečení Android Marketu smysl.

Podle Walta Mossberga s Wall Street Journal nabídne RIM asi 3000 aplikací vyvinutých přímo pro PlayBook a doufá, že jejich počet poroste, už proto, že každému vývojáři, který přislíbil podporu PlayBooku, jeden tablet věnoval.

PlayBook front 1

Zajímavý potenciál

I když recenzenti kritizují nedostatek aplikací, absenci e-mailu nebo absenci modelu s mobilním připojením k internetu, v podstatě všichni se shodnou na kvalitě displeje a povedeném ovládání. PlayBook plně využívá velkou kapacitu operační paměti (ta ale kvůli chybám v nehotovém softwaru občas „dojde“ a aplikace spadnou) a podporuje plnohodnotný multitasking tak, jak nám na veletrhu CES ukazovali zástupci RIMu přímo na stánku. 

Chvála ovládání se týká i samotné manipulace s okny aplikací nebo jejich přepínáním. Spolu s chválou ale přichází také upozornění na to, že si povedené vlastnosti nového operačního systému RIM vypůjčil. Částečně od Apple (přesouvání a mazání aplikací po delším podržení ikony aplikace) nebo přepínání mezi aplikacemi, které je nápadně podobné ovládání telefonu PalmPre. „Operační systém je nový a zajímavý. Využívá dvou akvizic: QNX (spolehlivost a podpora Flashe) a TAT (uživatelské prostředí). Tyto prvky spolu vytvářejí prostředí, které je optimalizované pro multitasking. Ovládání je velice podobné webOS od HOP (dříve Palm), ale to není stížnost,“ uvedl ve své recenzi Mark Spoonauer ze serveru LaptopMag.

Pochvaly se dočkala také práce s videem – přehrávání HD videa je bez problémů a tablet umí video posílat také na televizní obrazovku, a to lépe než iPad 2. Na iPadu je zatím dostupný pouze režim zrcadlení, kdy se na obrazovce televize objevuje stejný obsah jako na tabletu. PlayBook ale umí posílat na velkou obrazovku například video, zatímco na displeji tabletu můžete prohlížet web nebo používat jinou aplikaci. Radost z kvalitního videa a vysokého výkonu ale kazí slabá výdrž baterie, která je například u sledování videa zvládne bez zapnuté WiFi 6 hodin přehrávání oproti přibližně deseti hodinám u iPadu 2.

A závěr? Ten má opět Walt Mossberg: „Než RIM vydá všechna slíbená vylepšení, nemohu PlayBook doporučit jako samostatná tablet nikomu, snad kromě lidí, kteří mají u sebe neustále své BlackBerry.“

RIM Playbook