Telefónica pod utajením tento týden rozeslala pozvánky na "revoluční tiskovou konferenci". Pod příslibem revoluce se skrývá změna tarifů a konec dotovaných telefonů. Podobný princip nedávno představil americký T-Mobile. Novinky se dostaly ven ještě před tiskovou konferencí kvůli předčasně uniklé tiskové zprávě.

Na webu Telefóniky se krátce po půlnoci omylem objevila tisková zpráva s tarify, které měly být představeny až během dopoledne. "Šlo o technickou chybu, kterou jsme urychleně napravili," potvrzuje mluvčí Telefoniky Hany Farghali. Telefónica nové tarify dopoledne představila oficiálně, dostupné jsou už nyní pro nové i stávající zákazníky.

Místo tarifů Neon a Chytrý Neon nabídne O2 trojici tarifů Free s cenami od 249 do 749 korun měsíčně. Nejlevnější varianta FREE O2 nabídne neomezené volání a SMS v rámci sítě O2. Druhá varianta FREE O2 Plus za 499 korun přidá 120 minut do ostatních mobilních sítí a 150 MB mobilních dat. Nejvyšší varianta FREE CZ za 749 korun přinese neomezené volání a SMS na všechna čísla v ČR s běžnou tarifikací. Součástí tarifu je také 1 GB mobilních dat.

Free jen v uvozovkách

Tabulka tarifů v tiskové zprávě ale neodhalila zásadní informaci, která výhodnost nových tarifů výrazně snižuje. Ceny od 249 korun měsíčně totiž platí pouze při úvazku na 24 měsíců. Pokud chce uživatel být opravdu "svobodný", bude muset k základní ceně tarifu připlatit 150 korun měsíčně. Mladým lidem do 26 let a seniorům naopak Telefónica 50 korun měsíčně odpustí.

Datové tarify se zatím nemění a neomezená data v nabídce O2 nejsou, nejvyšší nabídka je 10 GB za 757 korun měsíčně, 1 GB dat prodává O2 za 303 korun a 3 GB na měsíc přijdou na 505 korun.

Nové tarify fakticky ruší také systém dvouletých zákaznických smluv. Místo úvazků, které byly spojené se zvýhodněnými cenami telefonů, nabídne O2 možnost nákupu telefonu na splátky rozložené do 24 měsíců. Zákazník si bude moci sám stanovit výši jistiny, kterou uhradí okamžitě, do splátek se rozpočítá zbytek ceny telefonu.

Možnost nákupu telefonu na splátky pod označením O2 Mobil nabídne Telefónica soukromým i firemním zákazníkům.

Nové tarify O2

Dlouhodobý závazek zůstane v platnosti pouze pro uživatele, kteří mají aktuálně tarif se smlouvou na dobu určitou. Na nové FREE tarify budou tito zákazníci moci přejít pouze za cenu nového dvouletého závazku.

Zatím není zřejmé, zda a jak se změní tarifikace nebo ceny roamingu či nabídka datových služeb. Spojení nejvyššího tarifu s pouhým jedním gigabajtem dat výraznou změnu ve vztahu k datovým službám nenaznačuje.

Vodafone reaguje podobnými tarify

Dosud bylo v Česku neomezené volání za tuto cenu výsadou jen šťastlivců, kteří dosáhli na výhodnou firemní nabídku. Podobné tarify jako nachystala Telefónica přitom už nejsou v Evropě výjimečné. V poslední době se objevil například RED, který Vodafone spustil v pěti zemích. Například ve Velké Británii vyjde také s 1GB dat na necelých dvacet liber, tedy v přepočtu skoro šest set korun.

"Obdobné tarify už představily, nebo se chystají představit i naše pobočky v jiných zemích. V České republice přineseme takovou nabídku v následujících týdnech," uvedla serveru IHNED.cz mluvčí Vodafone Alžběta Houzarová.

Na Twitteru Vodafone aktuáně potvrdil, že mezi novými tarify bude varianta s neomezeným voláním a SMS na česká čísla + 600 MB mobilních dat za cenu nižší než 700 korun. Další detialy nabízí Vodafone na svých stránkách. Součástí nových tarifů Vodafonu zůstanou dotované telefony. a novinky se představí na konci května, tedy přibližně za šest týdnů.

Za několik dní oznámí úpravy svých tarifů také T-Mobile, který prozatím upozorňuje na to, že "neomezené" volání v rámci tarifů "S námi" nabízí již nyní. Rozsahem "neomezenosti" a cenami ale T-Mobile za novou nabídkou O2 podobně jako Vodafone zaostává.

Colao: Jediná cesta

Šéf červeného operátora Vittorio Colao na letošním mobilním veletrhu v Barceloně označil přechod na neomezené volání a SMS a účtování za data za jedinou možnost operátorů jak se bránit nástupu internetového volání například přes programy jako Skype, nebo Viber. Ty nabývají na síle hlavně s rozvojem nových datových sítí čtvrté generace a tedy rychlým mobilním internetem s dostatečnou kapacitou připojení a především celoplošným pokrytím.

Právě příchod technologie LTE, který mají v Praze Telefónica a T-Mobile spustit do léta, by mohl být jedním z důvodů pro nové tarify. Dalším pak samotná aukce frekvencí pro ně a s ní i hrozící příchod čtvrtého operátora, o kterého se uchází PPF. Ten se sice zrušením a znovuobnovením aukce o něco odsunul, operátoři tak ale jen získali čas navíc pojistit si pozice na trhu. K tomu také Český telekomunikační úřad od podzimu připravuje regulaci trhu s mobilním voláním, která by měla za rovných podmínek pustit už do stávajících sítí všechny zájemce o virtuálního operátora.

Největší reklamní kampaň za 5 let

Nové tarify má podpořit od 15. dubna masivní reklamní kampaň. Podle marketingového ředitele Jiřího Dvorjančanského firma do největší kampaně za posledních pět let investuje více než 70 milionů Kč.

Nové tarify O2

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru