Samsung představil standard 60GHz wi-fi, která podporuje přenosové rychlosti až 4,6 Gbps, tedy teoretických 575 MB za sekundu. To je pětinásobný nárůst oproti současné generaci – gigabajtový film se z jednoho zařízení do druhého přenese za necelé tři sekundy a HD videa můžou putovat z telefonu do televizoru bez jakéhokoli zpoždění.

Přenosové rychlosti jsou tak vysoké mimo jiné proto, že nový standard nemá problémy se vzájemným rušením signálu na stejných kanálech (CCI, co-channel interference). Nezáleží přitom na počtu připojených zařízení.

Jak upozorňuje web Business Insider, standard 802.11ad nevymyslel přímo Samsung, ale představil ho už dříve WiGig, spadající pod Wi-Fi Alliance. Teoretické rychlosti jsou ještě mnohem vyšší než ty, které slibuje Samsung (7 Gbps oproti 4,6 Gbps), ale kvůli problémům při přenosu signálu na delší vzdálenosti a přes překážky měl standard sloužit jen jako doplněk těch současných – ke krátkým vysokorychlostním přenosům, třeba právě mezi telefonem a televizí, ale ne ke standardnímu propojení domácnosti.

Podle tiskové zprávy Samsungu se ale jihokorejské firmě podařilo tyto problémy částečně vyřešit. Nový design antény a technologie použité v modemech by měly zajistit, že bude „nová wi-fi“ reálně použitelná v domácích podmínkách.

V koncových zařízeních by se nový standard měl objevit už příští rok. Samsung ho chce nasadit v audiovizuálních a lékařských přístrojích, ale také v mobilních zařízeních, telefonech a tabletech. V budoucnu se podle Samsungu bude hodit i při vývoji chytré domácnosti a dalších produktů spadajících pod Internet of Things.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru